Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Пекер Жан-Клод (н. 10.V.1923 р.)

 

Peker 

Французький астроном Жан-Клод Пекер народився 10 травня 1923 р. у м. Реймс. Здобув вищу освітув Гренобльському університеті, а також у Вищій нормальній школі в Парижі. Протягом 1946—1952 рр. працював у Національному центрі наукових досліджень. У 1952—1955 рр. викладав фізику в університеті Клермон-Феррана. Упродовж 1955—1965 років — співробітник Паризької обсерваторії. З 1962 р. до 1969 р. очолював обсерваторію в Ніцці. У 1964—1988 рр. — також професор теоретичної астрофізики Колеж-де-Франс. У 1972—1978 роках — директор Астрофізичного інституту Національного центру наукових досліджень у Парижі.

 

Галузь наукових досліджень Жана-Клода Пекера — зоряні атмосфери, міжзоряне середовище, еволюція галактик, космологія. Розглянув різні питання з фізики зоряних атмосфер (теорія переносу випромінювання, утворення неперервного і лінійчастого спектрів тощо). Побудував моделі атмосфер зір різних спектральних класів. На основі теоретичних досліджень пояснив спектральні особливості різних типів нормальних і пекулярних зір. Виконав розрахунки моделей протозоряних хмар з метою вивчення їхньої еволюції і утворення з них навколозоряних оболонок.

 

Розглянув взаємодію випромінювання з міжзоряними пилом і газом і вплив такої взаємодії на еволюцію Галактики. Розробляв теорію не космологічного червоного зміщення ліній у спектрах різних небесних тіл (Сонця, зір, квазарів, галактик), пояснюючи його непружною взаємодією між фотонами з не нульовою масою.

 

У 1964—1967 рр. — генеральний секретар Міжнародного астрономічного союзу. Президент французького Національного комітету з астрономії (1970—1973) і Французького астрономічного товариства (1973—1976).

 

На честь науковця названо астероїд 1629 Пекер.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1