Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи спостерігають пробудження масивної чорної діри в реальному часі

18 червня 2024

 

Наприкінці 2019 року раніше нічим не примітна галактика SDSS1335+0728 раптом почала сяяти яскравіше, ніж будь-коли раніше. Щоб зрозуміти чому, астрономи використали дані спостережень кількох космічних і наземних обсерваторій, зокрема Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), щоб відстежити, як змінюється яскравість галактики. Виконане дослідження дало змогу дійти висновку, що вони є свідками змін, яких раніше не бачили в галактиці — ймовірно, це результат раптового пробудження масивної чорної діри в її ядрі.

Докладніше:

Нове моделювання пояснює, як надмасивні чорні діри виросли так швидко

16 червня 2024

 

Одна з головних наукових цілей обсерваторій наступного покоління (наприклад, космічного телескопа Джеймса Вебба) — спостереження за першими галактиками у Всесвіті — тими, що існували під час Космічного світанку (Cosmic Dawn). В цей період у нашому всесвіті утворилися перші зорі, галактики та чорні діри, приблизно через 50 мільйонів — 1 мільярд років після Великого Вибуху. З’ясувавши, як ці галактики формувалися та еволюціонували протягом найдавніших космологічних періодів, астрономи матимуть повну картину того, як Всесвіт змінювався з часом.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Петрі Метвен Роберт (15.V.1906 — 8.IV.1966)

 

 

Канадський астроном Роберт Метвен Петрі народився 15 травня 1906 р. у м. Сент-Ендрюс (Шотландія). З 1911 р. мешкав у Канаді. Здобувши (1928) вищу освіту в університеті Британської Колумбії, продовжив вивчати астрономію в Мічиганському університеті (США) й до 1935 р. працював в цьому університеті. З 1935 р. — в Доміньонській астрофізичній обсерваторії (з 1951 р. — директор) у м. Вікторія.

 

Галузь наукових інтересів Роберта Петрі — зоряна спектроскопія. Під його керівництвом у Вікторії протягом 25 років було виконано спостережну програму з визначення променевих швидкостей B-зір з метою вивчення руху й розподілу зір і газу в Галактиці. Удосконалив методи визначення відстаней до гарячих зір і розробив метод визначення їхньої світності. Досліджував орбіти багатьох спектрально подвійних зір, визначив розміри, маси й світності їхніх компонентів, що дозволило уточнити залежність маса — світність для ранніх зір. Вивчав будову атмосфер пульсуючих зір за зміною їхніх променевих швидкостей. Для цього вибрав і досліджував систему ліній у спектрах зір класів від B0 до K4 і показав, що його система дозволяє отримувати променеві швидкості без систематичних помилок (Міжнародний астрономічний союз рекомендував цю систему як стандарт).

 

Розробив проекційний компаратор, що значно полегшує вимірювання променевих швидкостей. Суттєво розвинув Доміньонську астрофізичну обсерваторію (зокрема, ініціював створення 150-дюймового канадського рефлектора і очолював його будівництво). Президент Канадського королівського астрономічного товариства (1955—1956) і Тихоокеанського астрономічного товариства (1962—1964). На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Роберт Метвен Петрі помер 8 квітня 1966 р. у м. Вікторія (Британська Колумбія, Канада).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1