Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Землеподібні планети можуть утворюватися в незвичайних умовах

02 грудня 2023

 

Міжнародна група астрономів за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба вперше спостерігала воду та інші молекули у внутрішніх ділянках диска, з яких формуються планети, в одному з найекстремальніших середовищ Галактики. Ці результати свідчать про те, що умови для формування землеподібних (кам’янистих) планет, які зазвичай існують в дисках, що містяться в ділянках утворення зір малої маси, також можуть мати місце в регіонах утворення масивних зір і, можливо, в більш широкому діапазоні середовищ.

Докладніше:

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Піз Ґледгейм Франсіс (14.I.1881 — 7.II.1938)

 

 

Американський астроном Френсіс Ґледгейм Піз народився 14 січня 1881 р. в Кембриджі (шт. Массачусетс). Закінчивши (1901) Чиказький технологічний інститут, працював протягом 1901—1904 рр. оптиком і спостерігачем в Єркській обсерваторії. З 1904 р. — співробітник обсерваторії Маунт-Вілсон.

 

Галузь наукових інтересів Френсіса Піза — астрономічне приладобудування, зорі, туманності. Разом з Джорджем Річі конструював усе устаткування для обсерваторії (особливо велика його роль у створенні 100-дюймового рефлектора, який довго був найбільшим у світі телескопом). Одним з перших (1916—1917) виміряв променеві швидкості слабких галактик і визначив обертання галактик з допомогою спектрографа. Тривалий час був асистентом А. Майкельсона. Виконав (1920) разом з ним перше пряме вимірювання діаметра зорі (Бетельгейзе) за допомогою 20-футового інтерферометра, встановленого на 100-дюймовому рефлекторі (продовжив ці дослідження на 50-футовому інтерферометрі — виміряв діаметри кількох яскравих зір). Готував обладнання (1924—1928, 1930) для експериментів А. Майкельсона з визначення швидкості світла. Уперше відкрив (1928) планетарну туманність у кулястому зоряному скупченні (пізніше її назвали Піз 1).

 

Повторив (1929) дослід Майкельсона—Морлі. Брав участь у розробці оптики та конструкції 5-метрового рефлектора для обсерваторії Маунт-Паломар. На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Френсіс Ґледгейм Піз помер 7 лютого 1938 р. у Пасадені (шт. Каліфорнія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1