Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зображення Сонця з високою роздільною здатністю показують, як спалахи впливають на його атмосферу

20 жовтня 2024

 

Сонячні спалахи — це дивовижна річ, яка має глибокий вплив на те, що астрономи називають «космічною погодою». Ці події змінюються залежно від 11-річного циклу активності Сонця, вивільняючи в космос величезну кількість випромінювання в усьому електромагнітному спектрі (від ультрафіолетового до рентгенівського). Наслідки спалахів земляни спостерігають з незапам’ятних часів, зокрема полярні сяйва у високих широтах, але предметом вивчення та прогнозування вони є лише близько півтора століття. Однак про ці драматичні події науковці ще багато чого не знають.

Докладніше:

Астрономи виявили, що дані від «Вебба» суперечать моделям реіонізації

11 жовтня 2024

 

Реіонізація — це критичний період, коли перші зорі та галактики змінили фізичну структуру свого довкілля, а згодом і всього Всесвіту. Загальноприйняті теорії стверджують, що ця епоха закінчилася приблизно через 1 мільярд років після Великого Вибуху. Однак, якщо розрахувати цю віху за допомогою даних спостережень космічного телескопа Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), реіонізація завершилася б принаймні на 350 мільйонів років раніше, ніж очікували досі астрономи. Про це йдеться в новій статті, опублікованій у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ретік Йоахім Ґеорг (16.XII.1514 — 4.ХІІ.1576)

 

Retik 

Німецький астроном і математик Ґеорг Йоахім Ретік (справжнє прізвище фон Лаухен) народився 16 грудня 1514 р. в австрійському місті Фельдкірх. У 14 років змушений був змінити прізвище, взявши псевдонім Ретік. Здобувши (1536) вищу освіту в університеті Віттенберґа, залишився в ньому викладати математику та астрономію.

 

У 1538 р., отримавши дворічну відпустку в університеті для продовження астрономічної освіти, приїхав у м. Фромборк до Миколи Коперника. Видав (1540) популярний виклад геліоцентричної системи світу під назвою«Narratio Prima» («Перше оповідання»). Повершувшись (1541) до університету, організував видання (1543) головної праці М. Коперника — книги «Про обертання небесних сфер».

 

Очолював (1542—1545) кафедру математики в Лейпцигському університеті (з 1548 р. — професор богословського факультету). Потім переїхав (1551) до Праги, а згодом (1554) до Кракова. Побудував під Краковом одну з перших в Європі постійних обсерваторій, де виконував (1555—1572) астрономічні спостереження з метою розвинути систему Коперніка.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 15949 Ретік.

 

Ґеорг Йоахім Ретік помер 4 грудня 1574 р. у м. Кошиці (нині Словаччина).

 

Докладніше про Ґеорга Ретіка

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1