Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Річі Вілліс Джордж (31.XII.1864 — 4.XI.1945)

 

Richi 

Американський астроном і конструктор телескопів Джордж Вілліс Річі народився 31 грудня 1864 р. у м. Тапперз-Плейнз (шт. Огайо). Здобув (1887) вищу освіту в університеті м. Цинциннаті. Протягом 1896—1904 рр. працював у Єркській обсерваторії, де керував роботами з конструювання астрономічних інструментів (у 1901—1905 роках також викладав астрономію в Чиказькому університеті). У 1905—1924 рр. очолював оптичну й механічну майстерні обсерваторії Маунт-Вільсон. З 1924 р. до 1930 р. був завідувачем лабораторії астрофотографії Паризької обсерваторії. Протягом 1930—1936 рр. — співробітник Морської обсерваторії у Вашингтоні.

 

Джордж Річі — фахівець у галузі телескопобудування і астрофотографії. Розробив технологію шліфування, полірування і випробування великих параболічних дзеркал. Винайшов нову, «плаваючу» систему розвантаження дзеркал в телескопах. Удосконалив монтування і часове ведення телескопів. Розробив конструкцію і виготовив (1901—1918) оптику багатьох великих телескопів, зокрема 1,5-метрового і 2,5-метрового рефлекторів обсерваторії Маунт-Вільсон.

 

Удосконалив методи астрофотографії (поліпшив якість емульсій і техніку проявлення негативів, ввів рухливу платформу для фотокасети). Відкрив (1917) нові зорі в галактиках (M31, NGC 6946) і виміряв до них відстань. Разом з французьким оптиком Анрі Кретьєном винайшов (1928) нову систему телескопа-рефлектора (система Річчі—Кретьєна), яку нині широко використовують для створення великих телескопів. Запропонував схему пористого дзеркала, що дозволяє створювати дзеркальні об’єктиви великих розмірів.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Джордж Вілліс Річі помер 4 листопада 1945 р. у м. Азуса (шт. Каліфорнія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1