Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Шалонж Данієль (31.I.1895 — 28.XI.1977)

 Shalonzh

 

Французький астроном Данієль Шалонж народився 31 січня 1895 р. у Греноблі. Здобув вищу освіту у Вищій нормальній школі в Парижі. Тривалий час працював у Паризькій обсерваторії. Засновник (разом з А. Мінером) Інституту астрофізики Національного центру наукових досліджень.

 

Галузь наукових інтересів Данієля Шалонжа — зоряна спектроскопія. У високогірній обсерваторії на горі Юнгфрау (Альпи) вивчив (1941) разом з Д. Барб’є абсолютними методами розподіл енергії в ультрафіолетовій ділянці спектрів 240 зір всіх спектральних класів. На основі цих вимірювань розробив (1952—1956) разом з Барб’є і Л. Діван спектральні класифікації зір, що переважають систему Моргана—Кінана за точність параметрів зір. Досліджував поглинання в неперервному спектрі зір, зумовлене негативними іонами водню. Побудував (разом з Л. Діван) систему колірних температур зір.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 2040 Шалонж, пік у французьких Альпах, Інститут астрофізики в Парижі, Музей астрономії та астрофізики в Ериче (Сицилія).

 

Данієль Шалонж помер 28 листопада 1977 р. в Парижі (Франція).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1