Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Шарльє Людвіг Вільгельм Карл (1.IV.1862 — 5.XI.1934)

 

Sharlie 

Шведський астроном Карл Вільгельм Людвіг Шарльє народився 1 квітня 1862 р. у м. Естерзунд. Здобув вищу освіту в Уппсальському університеті. Протягом 1884—1887 рр. працював асистентом в Уппсальській обсерваторії. У 1887—1888 роках — доцент Уппсальського університету. Упродовж 1888—1890 рр. був асистентом в Стокгольмській обсерваторії. Протягом 1890—1897 років працював на посаді астронома-спостерігача Уппсальської обсерваторії. У 1897—1927 рр. — професор астрономії і директор обсерваторії Лундського університету.

 

Галузь наукових інтересів Карла Шарльє — небесна механіка, зоряна астрономія, космологія. Розвинув (1908—1922) теорію ієрархічної будови Всесвіту (зорі утворюють скупчення, скупчення — галактику, галактики — метагалактику й т.д.), середня щільність якої зменшується з ростом масштабу, що дозволяє уникнути гравітаційного і фотометричного парадоксів. Застосував статистичні методи до вивчення просторового розподілу зір в Галактиці й рухів зір в околицях Сонця. Розвинув запропоновану Карлом Шварцшильдом теорію еліпсоїдального розподілу швидкостей зір у Галактиці. Виявив існування систематичного зміщення власних рухів зір на всіх галактичних довготах (середня величина зміщення становила приблизно 0,024″ на рік, що могло вказувати на факт обертання Галактики).

 

Вивчав вікові збурення орбіт астероїдів. Розвинув отриманий Жозефом-Луї Лагранжем розв’язок задачі визначення орбіти за трьома спостереженнями і зробив його зручним для практичних обчислень.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 8677 Шарльє.

 

Карл Вільгельм Людвіг Шарльє помер 5 листопада 1934 р. у м. Лунд (Швеція).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1