Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Штейнс Карл Августович (13.X.1911 — 4.IV.1983)

 Shteins

 

Латвійський астроном Карл Августович (Карліс) Штейнс народився 13 жовтня 1911 р. у Казані (Росія). Здобувши (1934) вищу освіту в Латвійському університеті, залишився в ньому на кафедрі теоретичної астрономії для підготовки до наукової діяльності. Протягом 1935—1936 рр. і в 1938 р. працював у Краківській обсерваторії. У 1937 р. був на практиці в Копенгазській обсерваторії. З 1944 р. працював у Латвійському університеті (завідувач кафедри астрономії (1949—1951), завідувач Служби часу (1951—1959), з 1959 р. — директор обсерваторії, з 1966 р. — професор).

 

Галузь наукових інтересів Карла Штейнса — кометна космогонія, обертання Землі, астрономічне обладнання. Був прихильником гіпотези захоплення комет. Першим встановив, що дезінтеграція і дифузія комет залежать від перигельної відстані й нахилу площини орбіти. Відкрив кілька нових статистичних закономірностей, відомих зараз як закони дифузії комет.

 

На честь науковця названо (окрім законів дифузії комет) астероїд 2867 Штейнс.

 

Карл Августович (Карліс) Штейнс помер 4 квітня 1983 р. у Ризі (Латвія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1