Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Штернберг Павло Карлович (3.IV.1865 — 1.II.1920)

 

Shternberh 

Російський астроном і політичний діяч (один з керівників Жовтневого перевороту в Москві) Павло Карлович Штернберг народився 3 квітня 1865 р. в Орлі. Здобувши (1887) вищу освіту в Московському університеті, став до роботи асистентом університетської обсерваторії. З 1890 р. — приват-доцент (з 1914 р. — професор) університету й одночасно астроном-спостерігач Московської обсерваторії (в 1916—1917 рр. її директор).

 

Галузь наукових інтересів Павла Штернберга — обертальний руху Землі, фотографічна астрономія, гравіметрія. Виконав (1892—1903) ґрунтовне дослідження «Широта Московської обсерваторії у зв’язку з рухом полюсів». Виконав фотографічні спостереження подвійних зір з метою точних вимірювань взаємного положення зоряних пар.

 

Очолював (1899—1900) комісію з розробки програми з астрономії для середніх навчальних закладів.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 995 Штернберга, Державний астрономічний інститут Московського університету.

 

Павло Карлович Штернберг помер 1 лютого 1920 р. в Москві (Росія).

 

Докладніше про Павла Штернберга

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1