Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Шуберт Теодор Фрідріх (30.X.1758 — 22.X.1825)

 

Shubert 

Німецький і російський математик, астроном, геодезист, популяризатор науки Фрідріх Теодор (Федір Іванович) Шуберт народився 30 жовтня 1758 р. у м. Гельмштадт (Німеччина). Самотужки опанував математику й астрономію. З 1783 р. мешкав у Росії. Спершу працював на посаді ревізора (Ревель), а в 1785 р. став географом при Петербурзькій академії наук (його першою справою на цій посаді було відновлення пошкодженого пожежею Готторпського глобуса). З 1804 р. завідував академічною обсерваторією.

 

Галузь наукових інтересів Фрідриха Шуберта в астрономії — практична астрономія, небесна механіка. Розробляв теорії руху Марса, Місяця, Урану, Церери. Виконав магнітні спостереження за маршрутом Петербург—Казань—Тобольськ—Іркутськ. Вивчав питання морехідної астрономії (ініціював створення морських астрономічних обсерваторій у Миколаєві та Кронштадті).

 

Активно популяризував астрономію (написав кілька підручників і науково-популярних книжок з астрономії). Видавав (1808—1818) календарі «Кишеньковий місяцеслів» і «Морський місяцеслів» для потреб морського флоту, а також редагував (1810—1825) газету St. Petersburger Zeitung (виходила в Санкт-Петербурзі німецькою мовою).

 

Фрідріх Теодор (Федір Іванович) Шубер помер 22 жовтня 1825 р. у м. Санкт-Петербург (Росія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1