Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Дослідження пов’язує чорні діри з темною енергією

29 жовтня 2024

 

Майже 14 мільярдів років тому, на самому початку Великого Вибуху, таємнича енергія спонукала до експоненціального розширення Всесвіту, що зароджувався, і породила всю відому матерію. Так принаймні слідує із широко визнаної теорії інфляції (інфляційної космології).

 

Ця стародавня енергія мала головні риси темної енергії сучасного Всесвіту, яка досі є найбільшою загадкою щонайменше за одним об’єктивним стандартом: вона становить більшість — приблизно 70% — Всесвіту, але науковці не знають точно, що це так.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Спітцер Лайман (26.VI.1914 — 31.III.1997)

 

Spittzer 

Американський астроном і фізик Лайман Спітцер народився 26 червня 1914 р. в Толідо (шт. Огайо). Здобувши (1935) вищу освіту в Єльському університеті, продовжив навчання в Кембриджському (Англія) і Принстонському університетах. У 1938—1939 рр. працював у Гарвардському університеті. Протягом 1939—1942 років викладав астрономію і фізику в Єльському університеті. У 1946—1947 роках — професор астрономії Єльського університету. З 1947 р. — професор астрономії Принстонського університету і директор університетської обсерваторії. Упродовж 1953—1966 рр. очолював Лабораторію фізики плазми в Принстонському університеті.

 

Галузь наукових інтересів Лаймана Спітцера — зоряна динаміка, міжзоряне середовище, зоряні атмосфери, фізика плазми. Довів неспроможність гіпотези утворення Сонячної системи внаслідок проходження зорі поблизу Сонця (показав, що речовина, яка б відділилась від Сонця, не зможе сконденсуватися й утворити планети). Виконав фундаментальні дослідження з фізики зоряних атмосфер і міжзоряного середовища. Висловив припущення про існування протяжної гарячої «галактичної корони» навколо нашої галактики. Розглянув процеси конденсації речовини в ядрах галактик й утворення щільних ядер, що містять масивні зорі.

 

Був ініціатором створення в США перших орбітальних астрономічних обсерваторій. Виконав низку фундаментальних досліджень з фізики плазми та керованого термоядерного синтезу. Запропонував систему утримання гарячої плазми сильним магнітним полем («стелараторів»).

 

У 1960—1962 роках — президент Американського астрономічного товариства. На честь науковця названо астероїд 2160 Спітцер, космічний телескоп «Спітцер».

 

Лайман Спітцер помер 31 березня 1997 р. у Принстоні (шт. Нью-Джерсі).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1