Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Це не супутник! Науковці сумніваються у виявленні першого екзосупутника

09 грудня 2023

Хоча каталог екзопланет містить понад 5000 відомих світів, відкриття екзосупутника — це зовсім інша історія.

 

 

У новому дослідженні дует вчених слідує за Обі-Ваном Кенобі із «Зоряні війни: Нова надія» щодо повідомлення про виявлення двох супутників, які обертаються навколо планет за межами Сонячної системи. Коротше кажучи, вони не впевнені, що перші в історії людства виявлення екзосупутника точні. Висновки з дослідження також показують: такі супутники загалом можуть проявляти себе лише в тому разі, якщо вони дуже великі.

Докладніше:

Землеподібні планети можуть утворюватися в незвичайних умовах

02 грудня 2023

 

Міжнародна група астрономів за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба вперше спостерігала воду та інші молекули у внутрішніх ділянках диска, з яких формуються планети, в одному з найекстремальніших середовищ Галактики. Ці результати свідчать про те, що умови для формування землеподібних (кам’янистих) планет, які зазвичай існують в дисках, що містяться в ділянках утворення зір малої маси, також можуть мати місце в регіонах утворення масивних зір і, можливо, в більш широкому діапазоні середовищ.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Свінґс Поль (24.IX.1906 — 28.X.1983)

 

Svings 

Бельгійський астроном Поль Свінґс народився 24 вересня 1906 р. в Рансарті (нині це частина Шарлеруа). Здобув (1927) вищу освіту в Льєжському університеті. Протягом 1926—1928 рр. мав стажування у Франції (Сорбонна, оптичний інститут в Парижі, Медонська обсерваторія). У 1929—1930 роках був у Варшавському університеті, де опановував майстерність спектроскопії. З 1936 р. — професор Льєжського університету. Упродовж 1939—1942 років — професор Чиказького університету. Очолював Інститут астрофізики Льєжського університету.

 

Галузь наукових інтересів Поля Свінґса — експериментальна спектроскопія, астроспектроскопія. Уперше виявив (1937) разом з Л. Розенфельдом молекули в міжзоряному середовищі (в спектрі міжзоряного поглинання ототожнив лінію молекули CH). Вивчив лабораторні спектри деяких двоатомних молекул, що мають значення для астрофізики. Виконав багато досліджень спектрів комет. Пояснив (1941) за допомогою механізму флуоресценції аномалії в розподілі інтенсивності всередині молекулярних смуг в спектрах комет і особливості змін цього розподілу від однієї комети до іншої, а для однієї і тієї ж комети — в залежності від її геліоцентричної відстані. Показав, що ці аномалії пов’язані з нерівномірністю розподілу енергії в сонячному випромінюванні, що спричиняє флуоресценцію молекул (через присутність ліній поглинання) і з розходженням променевих швидкостей різних комет щодо Сонця. Цей ефект (його назвали на честь Свінґса) дозволив пояснити особливості молекулярних спектрів не лише комет, але також полярних сяйв і сутінкового неба. Вивчив також атомні спектри комет. Опублікував (1956) разом з Л. Азером атлас спектрів комет.

 

Досліджував різні типи нестаціонарних зір (Вольфа—Райє, симбіотичні, напівправильні), планетарні туманності. Пояснив механізми випромінювання і поглинання ліній іонів азоту і вуглецю в атмосферах гарячих зір.

 

У 1964—1967 рр. — президент Міжнародного астрономічного союзу. На честь науковця названо астероїд 1637 Свінґс.

 

Поль Свінґс помер 28 жовтня 1983 р. у м. Еньйо (Бельгія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1