Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Темпель Леберехт Вільгельм Ернст (4.XII.1821 — 16.III.1889)

 

Tempel 

Німецький астроном і художник-графік Ернст Вільгельм Леберехт Темпель народився 4 грудня 1821 р. у м. Нідеркуннерсдорф (Німеччина). Цікавився астрономією з дитячих років. Здобувши (1837) фах у справі літографії в Мейсені, вирушив (1840) у тривалу подорож по Європі (відвідав Копенгаґен, Стокгольм і Осло). Потім оселився (1858) у Венеції, де відкрив майстерню з літографії (виконував замовлення вчених з виготовлення ілюстрацій). Спорудив телескоп і з його допомогою відкрив (1859) комету, а також туманність в скупченні Плеяди.

 

У 1860 р., отримавши запрошення, став до роботи в обсерваторії Марселя (Франція). Відкрив ще кілька небесних тіл (5 астероїдів й 11 комет). У 1870 р. повернувся до Італії, де очолив (1875) обсерваторію в місті Арчетрі поблизу Флоренції.

 

На честь науковця названо (окрім відкритих ним комет, серед яких найвідоміша комета Темпеля 1 — до неї було здійснено космічну місію NASA Deep Impact у 2005 р.) кратер на Місяці, астероїд 3808 Темпель.

 

Ернст Вільгельм Леберехт Темпель помер 16 березня 1889 р. у м. Арчетрі (Італія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1