Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Кулясті скупчення з часом еволюціонують цікавими способами

30 листопада 2024

 

Кулясті зоряні скупчення — це одні з найдавніших об’єктів у Всесвіті. Ранній Всесвіт був наповнений карликовими галактиками, і цілком можливо, що кулясті скупчення є залишками цих стародавніх реліктів. Аналіз зір у скупченнях показує, що їхній вік становить 12—13 мільярдів років. У нещодавно опублікованій статті показано: кулясті скупчення є домівкою для двох різних типів зір — первісних з нормальним хімічним складом і тих, що мають незвичайно велику кількість важких елементів.

Докладніше:

Штучний інтелект і астрономія: нейронні мережі моделюють спостереження Сонця

26 листопада 2024

 

Дослідження астрономів і комп’ютерників з Інституту астрономії (Institute for Astronomy, IfA) Гавайського університету можуть кардинально змінити наше розуміння Сонця. Дослідження, яке є частиною проєкту «SPIn4D», поєднує передову сонячну астрономію з передовою інформатикою для аналізу даних найбільшого в світі наземного сонячного телескопа на вершині Галеакала (острів Мауї).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Цвіккі Фріц (14.II.1898 — 8.II.1974)

 

Tsviki 

Швейцарський і американський астроном Фріц Цвіккі народився 14 лютого 1898 р. у м. Варна (Болгарія). Здобувши (1920) вищу освіту в Технологічному інституті в Цюриху, працював у ньому до 1925 р. Далі мешкав у США і працював у Каліфорнійському технологічному інституті (з 1942 р. — професор астрофізики), в обсерваторіях Маунт-Вілсон і Маунт-Паломар. Протягом 1943—1961 рр. був також головним науковим консультантом фірми «Аероджет Дженерал корпорейшн» (Азуза, шт. Каліфорнія).

 

Галузь наукових інтересів Фріца Цвіккі — позагалактична астрономія, наднові зорі. Відкрив і описав десятки тисяч галактик і скупчень галактик, створив фундаментальний шеститомний каталог галактик. Виконав багато досліджень щодо їхнього просторового розподілу й, зважаючи на особливості цього розподілу, дійшов висновку про існування темної матерії (прихованої маси). Виконав пошуки і відкрив галактики невеликих розмірів, але високої світності (так звані галактики-пігмеї). Виділив (1934) разом з Вальтером Бааде Наднові як самостійну групу серед нових зір. Організував (1936) службу наднових зір у галактиках. Відкрив багато наднових зір, визначив частоту їхніх спалахів в галактиках різних типів.

 

Разом з Бааде першим висловив припущення, що внаслідок вибуху Наднової утворюється нейтронна зоря. Відкрив багато білих карликів. Виконав (1946) уперше експеримент зі створення штучних астрономічних об’єктів — з допомогою ракети «Фау-2» було виконано запуск «штучних метеорів». Автор винаходів в галузі ракетної техніки.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 1803 Цвіккі.

 

Фріц Цвіккі помер 8 лютого 1974 р. у Пасадені (шт. Каліфорнія, США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1