Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Обсерваторія Рубін несе до публіки всесвіт своїх відкриттів

03 червня 2023

Започатковано першу свого роду єдину освітню та інформаційно-просвітницьку програму з набором інтерактивних онлайн-практик, присвячених Обсерваторії Рубін та її науковим здобуткам.

 

 

Освітня та науково-просвітницька програма Обсерваторії Віри Рубін (Vera C. Rubin Observatory), яку розпочато першого червня поточного року і яку повністю фінансує Національний науковий фонд США, є свідченням того, що велика астрономічна дослідницька установа наступного покоління ще на етапі будівництва готується до поширення інформації про свою роботу. Коли наприкінці 2024 року розпочнуться наукові дослідження, обсерваторія виконуватиме повний огляд південного неба кожні кілька ночей, щоб вивчати темну матерію, темну енергію та мінливий Всесвіт. «Рубін» поділиться інформацією про результати дослідження з громадськістю.

Докладніше:

Виявлено мінливість рентгенівського випромінювання від струменів чорних дір

31 травня 2023

 

Астрономи тільки відносно недавно виявили, що струмені (джети), які йдуть від чорних дір, випромінюють рентгенівські промені. Те, як в цих струменях відбувається прискорення частинок до такого високоенергетичного стану, досі є загадкою. Одна з провідних моделей того, як такі струмені генерують рентгенівське випромінювання, передбачає, що рентгенівське випромінювання струменів буде стабільним протягом тривалого часу (мільйони років). Однак астроном з Мерілендського університету Ейлін Мейер (Eileen Meyer) та її колеги виявили, що рентгенівське випромінювання статистично значущої кількості струменів змінювалося лише протягом кількох років.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Цвіккі Фріц (14.II.1898 — 8.II.1974)

 

Tsviki 

Швейцарський і американський астроном Фріц Цвіккі народився 14 лютого 1898 р. у м. Варна (Болгарія). Здобувши (1920) вищу освіту в Технологічному інституті в Цюриху, працював у ньому до 1925 р. Далі мешкав у США і працював у Каліфорнійському технологічному інституті (з 1942 р. — професор астрофізики), в обсерваторіях Маунт-Вілсон і Маунт-Паломар. Протягом 1943—1961 рр. був також головним науковим консультантом фірми «Аероджет Дженерал корпорейшн» (Азуза, шт. Каліфорнія).

 

Галузь наукових інтересів Фріца Цвіккі — позагалактична астрономія, наднові зорі. Відкрив і описав десятки тисяч галактик і скупчень галактик, створив фундаментальний шеститомний каталог галактик. Виконав багато досліджень щодо їхнього просторового розподілу й, зважаючи на особливості цього розподілу, дійшов висновку про існування темної матерії (прихованої маси). Виконав пошуки і відкрив галактики невеликих розмірів, але високої світності (так звані галактики-пігмеї). Виділив (1934) разом з Вальтером Бааде Наднові як самостійну групу серед нових зір. Організував (1936) службу наднових зір у галактиках. Відкрив багато наднових зір, визначив частоту їхніх спалахів в галактиках різних типів.

 

Разом з Бааде першим висловив припущення, що внаслідок вибуху Наднової утворюється нейтронна зоря. Відкрив багато білих карликів. Виконав (1946) уперше експеримент зі створення штучних астрономічних об’єктів — з допомогою ракети «Фау-2» було виконано запуск «штучних метеорів». Автор винаходів в галузі ракетної техніки.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 1803 Цвіккі.

 

Фріц Цвіккі помер 8 лютого 1974 р. у Пасадені (шт. Каліфорнія, США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1