Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Створено найдокладнішу інфрачервону мапу Молочного Шляху

26 вересня 2024

 

Астрономи оприлюднили величезну інфрачервону мапу Молочного Шляху, яка містить понад 1,5 мільярда об’єктів — найдокладнішу з коли-небудь створених. За допомогою телескопа VISTA Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), наукова група спостерігала за центральними районами нашої галактики понад 13 років. Було отримано 500 терабайтів даних — це найбільший спостережний проєкт, який коли-небудь здійснювали за допомогою телескопа ESO.

Докладніше:

Довкілля квазарів раннього Всесвіту справді захаращені

24 вересня 2024

Нова знахідка, виявлена за допомогою Камери темної енергії (Dark Energy Camera), надає чітке пояснення головоломки «міської щільності» квазара.

 

 

Спостереження за допомогою Камери темної енергії (Dark Energy Camera, DECam) підтверджують очікування астрономів про те, що квазари раннього Всесвіту утворилися в ділянках космосу, густонаселених галактиками-супутниками. Винятково широке поле зору DECam та спеціальні фільтри зіграли вирішальну роль у досягненні цього результату. Спостереження також показують, чому попередні дослідження, спрямовані на визначення щільності околиць квазарів раннього Всесвіту, дали суперечливі результати.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

ат-Тусі ібн Мухаммад Мухаммад Джафар Абу Насир ад-Дін (17.II.1201 — 26.VI.1274)

 

Tusi 

Азербайджанський астроном і математик Насир ад-Дін Абу Джафар Мухаммад ібн Мухаммад ат-Тусі (Тусі Насираддін) народився 17 лютого 1201 р. в Тусі (Південний Азербайджан). Здобув астрономічну та математичну освіту в м. Мосулі (нині Іран).

 

Працював у багатьох галузях знань. Його наукову спадщину становлять праці з астрономії, геометрії, тригонометрії, алгебри, фізики, філософії, логіки тощо, серед іншого такі астрономічні та математичні твори, як «Пам’ятка Насіра», «Виклад Альмагеста», «Виклад Евкліда».

 

Заснував (1259) найбільшу тоді в світі обсерваторію в Марагі (поблизу Тебриза), оснащену різними інструментами, зокрема й квадрантом радіусом 36 м (обсерваторія діяла до першій чверті XIV століття). Склав за результатами 12-річних спостережень (1259—1271) марагинських астрономів «Ільханські таблиці» («Зидж Ільхані») — каталог, що містив дані про рух планет, Сонця, Місяця, їх координати, а також положення деяких зір.

 

На честь науковця названо астероїд 10269 Тусі.

 

Тусі Насираддін помер 25 червня 1274 р. у м. Марага (нині Іран).

 

Докладніше про Мухаммада Тусі

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1