Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

ат-Тусі ібн Мухаммад Мухаммад Джафар Абу Насир ад-Дін (17.II.1201 — 26.VI.1274)

 

Tusi 

Азербайджанський астроном і математик Насир ад-Дін Абу Джафар Мухаммад ібн Мухаммад ат-Тусі (Тусі Насираддін) народився 17 лютого 1201 р. в Тусі (Південний Азербайджан). Здобув астрономічну та математичну освіту в м. Мосулі (нині Іран).

 

Працював у багатьох галузях знань. Його наукову спадщину становлять праці з астрономії, геометрії, тригонометрії, алгебри, фізики, філософії, логіки тощо, серед іншого такі астрономічні та математичні твори, як «Пам’ятка Насіра», «Виклад Альмагеста», «Виклад Евкліда».

 

Заснував (1259) найбільшу тоді в світі обсерваторію в Марагі (поблизу Тебриза), оснащену різними інструментами, зокрема й квадрантом радіусом 36 м (обсерваторія діяла до першій чверті XIV століття). Склав за результатами 12-річних спостережень (1259—1271) марагинських астрономів «Ільханські таблиці» («Зидж Ільхані») — каталог, що містив дані про рух планет, Сонця, Місяця, їх координати, а також положення деяких зір.

 

На честь науковця названо астероїд 10269 Тусі.

 

Тусі Насираддін помер 25 червня 1274 р. у м. Марага (нині Іран).

 

Докладніше про Мухаммада Тусі

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1