Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Воронцов-Вельямінов Борис Олександрович (14.II.1904 — 27.I.1994)

 

Vorontzov Veliaminiv 

Російський радянський астроном Борис Олександрович Воронцов-Вельямінов народився 14 лютого 1904 р. в м. Дніпро (Україна). Цікавився астрономією з дитячих років. Вищу освіту здобув (1925) у Московському університеті. Упродовж 1924— 1994 рр. працював в Астрофізичному інституті (з 1931 р. — Державний астрономічний інститут ім. П.К. Штернберга).

 

Галузь наукових інтересів — комети, нестаціонарні зорі, туманності, галактики, історія астрономії. Довів (1930), на підставі дослідження розподілу газів у голові комети, обертання ядра комети. Запропонував (1933) методи вимірювання відстаней до планетарних туманностей і визначення температур їхніх ядер. Розробив класифікацію видимих форм планетарних туманностей й уклав кілька каталогів цих об’єктів. На підставі вимірювань блиску зоряних скупчень, підтвердив існування поглинання в міжзоряному середовищі. Відкрив (1958) явище взаємодії галактик, знайшов 1200 галактик, що взаємодіють між собою. Уклав і опублікував (у 1959 р. і 1977 р.) атласи, що містять фотографії таких галактик. Уклав разом із співробітниками й опублікував у 1961—1974 рр. докладний опис морфології 32 000 галактик.

 

Автор відомого в колишньому Радянському Союзі шкільного підручника з астрономії, а також кількох науково-популярних книжок з астрономії та її історії.

 

Борис Олександрович Воронцов-Вельямінов помер 27 січня 1994 р. у Москві (Росія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1