Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Зонн Влодзимеж (14.XI.1905 — 28.II.1975)

 

Польський астроном Влодзимеж Зонн народився 14 листопада 1905 р. у Вільно (нині Вільнюс, Литва). Закінчивши (1931) Вільнюський університет, працював до 1938 р. в обсерваторії цього університету. У 1938—1939 рр. — в обсерваторії Варшавського університету на горі Піп Іван (Карпати). 1945 р. знову став до роботи у Варшавському університеті (викладав астрономію, з 1953 р. завідував кафедрою астрономії, з 1962 р. — професор). З 1950 р. — директор астрономічної обсерваторії Варшавського університету.

 

Галузь наукових інтересів Влодзимежа Зонна — астрофотометрія, зоряна астрономія. Виконав дослідження з фотографічної фотометрії змінних зір, головно цефеїд, а також затемнюваних зір. На підставі підрахунку галактик з каталогу Е.Б. Гольмберга оцінив частку подвійних і кратних галактик в Метагалактиці. Досліджував рухи в сферичних скупчення галактик і показав нестабільність деяких з цих систем.

 

У 1962—1972 рр. голова Астрономічного комітету Польської академії наук. У 1952—1955 рр. і 1963—1973 рр. — президент Польського астрономічного товариства.

 

Влодзимеж Зонн помер 28 лютого 1975 р. у Варшаві.

 

Докладніше про Влодзимежа Зонна

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1