Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Чорну діру середньої маси виявлено в наймасивнішому кулястому скупченні Молочного Шляху

11 липня 2024

Вивчивши понад 500 зображень, отриманих за допомогою Космічного телескопа імені Габбла, астрономи знайшли докази існування чорної діри з масою 20 000 сонячних мас у центрі Омега Кентавра, кулястого скупчення, яке лежить в сузір’ї Кентавра на відстані 5430 парсек (17 710 світлових років) від Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Андрієнко Дмитро Панасович (10.VII.1934 — 24.VI.2011)

 

Andriienko 

Доктор фізико-математичних наук, професор, академік-засновник Академії наук вищої школи України (1992) Дмитро Панасович Андрієнко народився 10 липня 1934 р. у селі Водотиї Брусилівського району Житомирської області. Вищу освіту здобув (1956) на фізичному факультеті Київського університету імені Т.Г. Шевченка.

 

Працював у 1956—1960 рр. інженером-дослідником Полярної станції на мисі Шмідта (Магаданська обл., Росія). З 1960 р. — у Київському університеті (лекційний асистент, старший науковий співробітник, доцент, професор). Протягом 1972—1975 рр. був професором Алжирського університету.

 

Галузь наукових інтересів Д.П. Андрієнка — полярній сяйва, фізика комет. Уперше в СРСР сконструював апаратуру для визначення висот полярних сяйв та виконав їх числові вимірювання. Обґрунтував ідею і розробив математичну модель спалаху блиску комет внаслідок впливу на них потоків сонячного вітру.

 

Розробив і вперше використав нову теорію балістичної кумуляції кометних порошинок, яка дозволяє обґрунтувати виникнення активних процесів в атмосферах комет — спалахів блиску, утворення антихвостів та інших локальних явищ (разом з І.Г. Міщишиною). Створив та видав каталоги фізичних характеристик комет за період 1976—1985 рр.

 

Керував розробкою та створенням першої вітчизняної автоматизованої супутникової апаратури для дослідження озону в атмосфері Землі (працювала на кількох штучних супутниках Землі типу «Космос» та «Метеор»).

 

Дмитро Панасович Андрієнко помер 24 червня 2011 р. у Києві.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1