Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Андрієнко Дмитро Панасович (10.VII.1934 — 24.VI.2011)

 

Andriienko 

Доктор фізико-математичних наук, професор, академік-засновник Академії наук вищої школи України (1992) Дмитро Панасович Андрієнко народився 10 липня 1934 р. у селі Водотиї Брусилівського району Житомирської області. Вищу освіту здобув (1956) на фізичному факультеті Київського університету імені Т.Г. Шевченка.

 

Працював у 1956—1960 рр. інженером-дослідником Полярної станції на мисі Шмідта (Магаданська обл., Росія). З 1960 р. — у Київському університеті (лекційний асистент, старший науковий співробітник, доцент, професор). Протягом 1972—1975 рр. був професором Алжирського університету.

 

Галузь наукових інтересів Д.П. Андрієнка — полярній сяйва, фізика комет. Уперше в СРСР сконструював апаратуру для визначення висот полярних сяйв та виконав їх числові вимірювання. Обґрунтував ідею і розробив математичну модель спалаху блиску комет внаслідок впливу на них потоків сонячного вітру.

 

Розробив і вперше використав нову теорію балістичної кумуляції кометних порошинок, яка дозволяє обґрунтувати виникнення активних процесів в атмосферах комет — спалахів блиску, утворення антихвостів та інших локальних явищ (разом з І.Г. Міщишиною). Створив та видав каталоги фізичних характеристик комет за період 1976—1985 рр.

 

Керував розробкою та створенням першої вітчизняної автоматизованої супутникової апаратури для дослідження озону в атмосфері Землі (працювала на кількох штучних супутниках Землі типу «Космос» та «Метеор»).

 

Дмитро Панасович Андрієнко помер 24 червня 2011 р. у Києві.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1