Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Бабій Богдан Теофілович (21.Х.1936 — 12.ХІ.1993)

 

Babii 

Кандидат фізико-математичних наук Богдан Теофілович Бабій народився 21 жовтня 1936 р. в м. Лодзь (Польща). Здобувши (1958) вищу освіту на фізичному факультеті Львівського державного університету ім. І. Франка, став до роботи у Пулковській обсерваторії. Протягом 1961—1964 рр.— науковий співробітник, завідувач відділу фізики Сонця Астрономічної обсерваторії Львівського університету. З 1964 р. асистент, а згодом (1966—1993) — доцент кафедри теоретичної фізики цього університету.

 

Галузь наукових інтересів Б.Т. Бабія — фізика Сонця (головно його атмосфери). Виявив асиметрію профілів ліній поглинання у центрі диска Сонця. Уточнив хімічний склад сонячної атмосфери.

 

Лауреат (1990) премії імені М.П. Барабашова АН УРСР.

 

Богдан Теофілович Бабій помер 12 листопада 1993 р. у Львові.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1