Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Обсерваторія Рубін несе до публіки всесвіт своїх відкриттів

03 червня 2023

Започатковано першу свого роду єдину освітню та інформаційно-просвітницьку програму з набором інтерактивних онлайн-практик, присвячених Обсерваторії Рубін та її науковим здобуткам.

 

 

Освітня та науково-просвітницька програма Обсерваторії Віри Рубін (Vera C. Rubin Observatory), яку розпочато першого червня поточного року і яку повністю фінансує Національний науковий фонд США, є свідченням того, що велика астрономічна дослідницька установа наступного покоління ще на етапі будівництва готується до поширення інформації про свою роботу. Коли наприкінці 2024 року розпочнуться наукові дослідження, обсерваторія виконуватиме повний огляд південного неба кожні кілька ночей, щоб вивчати темну матерію, темну енергію та мінливий Всесвіт. «Рубін» поділиться інформацією про результати дослідження з громадськістю.

Докладніше:

Виявлено мінливість рентгенівського випромінювання від струменів чорних дір

31 травня 2023

 

Астрономи тільки відносно недавно виявили, що струмені (джети), які йдуть від чорних дір, випромінюють рентгенівські промені. Те, як в цих струменях відбувається прискорення частинок до такого високоенергетичного стану, досі є загадкою. Одна з провідних моделей того, як такі струмені генерують рентгенівське випромінювання, передбачає, що рентгенівське випромінювання струменів буде стабільним протягом тривалого часу (мільйони років). Однак астроном з Мерілендського університету Ейлін Мейер (Eileen Meyer) та її колеги виявили, що рентгенівське випромінювання статистично значущої кількості струменів змінювалося лише протягом кількох років.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Юрій Дрогобич та його наукові праці

 

Я. Д. Ісаєвич

 

 

Юрій Котермак з Дрогобича, більш відомий сучасникам як Юрій Дрогобич — український астроном і медик XV ст., перший вітчизняний автор друкованої книжки. Народився він близько 1450 р. в родині дрогобицького міщанина Михайла Доната. Наприкінці 1468 р. Котермак вступив до Краківського університету, де й отримав наукові ступені бакалавра (1470) і магістра (1473). Після цього він вирушив до Італії, щоб продовжити навчання в Болонському університеті, одному з найстаріших в Європі.

 

Зберігся власноручний лист Юрія Котермака від 6 лютого 1478 р. Він пише: «Хотів би я мати хоч один спокійний день, коли б їв свій хліб без смутку і важкої турботи. Я прибув до Болонської школи, маючи мало грошей. Багато міг би досягти, якщо не мусив би турбуватись про найнеобхідніше*». Тяжко заробляючи на життя, долаючи нестатки, Юрій з Дрогобича все ж досяг значних наукових успіхів. Близько 1478 р. він успішно склав іспит на звання доктора філософії Болонського університету.

 

У 1478 р. Юрій почав читати лекції з астрономії в Болоньї, того ж року написав трактат про сонячне затемнення 29 липня 1478 р. Незабаром він переїхав до міста Касале, де займався астрономією як придворний остролог маркіза Монферрату Гуїльєльмо VIII Палеолога. З 1480 р. наш земляк знову викладав астрономію і одночасно вивчав медицину в Болонському університеті, а на 1481—1482 рр. був обраний ректором. В 1482 р. став доктором медицини. В цей час він підтримував тісні зв’язки з визначними італійськими вченими-гуманістами**.

 

В останні роки життя (1487—1494) Юрій викладав у Краківському університеті, де в 1491—1494 рр. навчався Микола Коперник. До прибуття у Краків Коперник вивчав астрономію у Вроцлавку під керівництвом М. Водки, з яким Юрій Дрогобич дружив ще під час перебування в Болоньї. Можливо, що Водка сприяв знайомству молодого Коперника з доктором філософії та медицини, відомим на той час астрономом Юрієм Дрогобичем, а також що Коперник слухав лекції Дрогобича.

 

Крім трактату про затемнення 1478 р. доктор Юрій написав ще астрологічний прогноз на той рік. Він зберігся в Мюнхенській державній бібліотеці серед книг, переписаних знаменитим німецьким вченим XV ст., автором «Всесвітньої хроніки» Гартманом Шеделем.В Паризькій Національній бібліотеці виявлено трактат Юрія Дрогобича, присвячений способам оцінки наслідків затемнень. Але найвідомішою працею нашого земляка є «Юдіціум прогностікон» — «Прогностична оцінка поточного 1483 року доктора Юрія Дрогобича з Русі, доктора мистецтва і медицини Болонського університету». Ця перша друкована книга українського автора вийшла 7 лютого 1483 р.

 

Книга невелика. На першій сторінці — віршований вступ, адресований папі Сікстові IV, який був володарем Рима — міста, де надруковано книгу. Книга присвячена астрології, проте містить багато наукових відомостей. Тут передбачено час двох затемнень Сонця і місячних фаз .до кінця 1483 р., наводяться географічні довготи, в межах яких, на думку вченого, були розташовані Константинополь, Кафа, Москва, Вільнюс, Краків, Львів, Дрогобич і ряд інших міст. В окремому розділі подано приблизний прогноз погоди на весь наступний рік, оснований на спостереженнях за погодою в зоні помірного клімату. Тому книгу Юрія Дрогобича розглядав німецький вчений Г. Гельман у своїй монографії з історії метеорології.

 

Праці вченого-дрогобичанина свідчать про його добру обізнаність з творами античних вчених Арістотеля, Клавдія Птоломея, західноєвропейських астрономів Леопольда Бабенберга, Гвідона Боната. Але особливо часто він посилався на арабського астронома Аль-Бумазара (Абу-Машара).

 

Книги Юрія Котермака-Дрогобича — цінні пам’ятки української наукової думки часів середньовіччя.

 

 * Ягеллонська бібліотека у Кракові, рукопис 6394, № 9.

** Докладніше про це див.: Я. Ісаєвич. Юрій з Дрогобича. — «Український історичний журнал», 1960, № 4; «Знання та праця», 1964, № 4.

 

Джерело: Короткий астрономічний календар 1971

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1