Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Телескоп NICER дав змогу виміряти розміри нейтронних зір з високою точністю

18 квітня 2021

 

Матерія всередині нейтронних зір, щільних залишків після вибуху масивних зір, перебуває в найбільш незвичному стані, який можуть виміряти науковці. Тепер завдяки даним, отриманим за допомогою рентгенівського телескопа «Зонд для дослідження внутрішньої будови нейтронних зір» (Neutron star Interior Composition Explorer, NICER), який встановлено на Міжнародній космічній станції, вчені виявили: ця таємнича речовина стискається не так сильно, ніж передбачали деякі фізики.

Докладніше:

У далеких галактиках, що зливаються, виявлено подвійні надмасивні чорні діри

09 квітня 2021

 

За допомогою Космічного телескопа імені Габбла і космічного зонда «Гея» астрономи відкрили дві пари квазарів у далекому Всесвіті, що лежать близько один біля одного. Подальші спостереження методом спектроскопії, виконані на телескопі Джеміні північ (Gemini North), дали змогу побачити окремо кожен квазар в одній з цих далеких пар. Відстань між квазарами найменша, ніж в будь-якій іншій парі квазарів, виявлених так далеко від Землі. Це відкриття є вагомим доказом існування подвійних надмасивних чорних дір, а також важливим з огляду на розумінням злиття галактик у ранньому Всесвіті.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Фабриціус Василь Іванович (15.VII.1845 — 15.IV.1895)

 

 

Доктор астрономії Василь Іванович Фабриціус народився 15 липня 1845 р. у м. Виборг (нині Ленінградської області, Росія). Вищу освіту здобув (1870) у Гельсінґфорському університеті (м. Гельсінки, Фінляндія). Протягом 1869—1871 рр. — позаштатний астроном Гельсинґфорської обсерваторії. У 1871—1873 роках — асистент Боннської обсерваторії. Упродовж 1874—1876 рр. працював обчислювачем у Пулковській астрономічній обсерваторії. У 1876—1894 рр. — астроном-спостерігач в Астрономічній обсерваторії Київського університету.

 

Галузь наукових інтересів В.І. Фабриціуса — астрометрія, теоретична астрономія. Виконав багато спостережень навколополюсних зір, склав каталоги їхніх положень. Вивів формулу для точного обчислення координат близьких до полюса зір (формула Фабриціуса). Розробив новий спосіб урахування похибок меридіанного інструмента. Запропонував нові методи визначення кометних орбіт.

 

Упродовж 1884—1895 років викладав теорію перспективи у Київській школі малювання, яку організував художник Микола Мурашко.

 

Василь Іванович Фабриціус помер 15 квітня 1895 р. у Києві.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1