Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Фабриціус Василь Іванович (15.VII.1845 — 15.IV.1895)

 

 

Доктор астрономії Василь Іванович Фабриціус народився 15 липня 1845 р. у м. Виборг (нині Ленінградської області, Росія). Вищу освіту здобув (1870) у Гельсінґфорському університеті (м. Гельсінки, Фінляндія). Протягом 1869—1871 рр. — позаштатний астроном Гельсинґфорської обсерваторії. У 1871—1873 роках — асистент Боннської обсерваторії. Упродовж 1874—1876 рр. працював обчислювачем у Пулковській астрономічній обсерваторії. У 1876—1894 рр. — астроном-спостерігач в Астрономічній обсерваторії Київського університету.

 

Галузь наукових інтересів В.І. Фабриціуса — астрометрія, теоретична астрономія. Виконав багато спостережень навколополюсних зір, склав каталоги їхніх положень. Вивів формулу для точного обчислення координат близьких до полюса зір (формула Фабриціуса). Розробив новий спосіб урахування похибок меридіанного інструмента. Запропонував нові методи визначення кометних орбіт.

 

Упродовж 1884—1895 років викладав теорію перспективи у Київській школі малювання, яку організував художник Микола Мурашко.

 

Василь Іванович Фабриціус помер 15 квітня 1895 р. у Києві.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1