Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Телескоп NICER дав змогу виміряти розміри нейтронних зір з високою точністю

18 квітня 2021

 

Матерія всередині нейтронних зір, щільних залишків після вибуху масивних зір, перебуває в найбільш незвичному стані, який можуть виміряти науковці. Тепер завдяки даним, отриманим за допомогою рентгенівського телескопа «Зонд для дослідження внутрішньої будови нейтронних зір» (Neutron star Interior Composition Explorer, NICER), який встановлено на Міжнародній космічній станції, вчені виявили: ця таємнича речовина стискається не так сильно, ніж передбачали деякі фізики.

Докладніше:

У далеких галактиках, що зливаються, виявлено подвійні надмасивні чорні діри

09 квітня 2021

 

За допомогою Космічного телескопа імені Габбла і космічного зонда «Гея» астрономи відкрили дві пари квазарів у далекому Всесвіті, що лежать близько один біля одного. Подальші спостереження методом спектроскопії, виконані на телескопі Джеміні північ (Gemini North), дали змогу побачити окремо кожен квазар в одній з цих далеких пар. Відстань між квазарами найменша, ніж в будь-якій іншій парі квазарів, виявлених так далеко від Землі. Це відкриття є вагомим доказом існування подвійних надмасивних чорних дір, а також важливим з огляду на розумінням злиття галактик у ранньому Всесвіті.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Федоренко Іван Іванович (19.II.1827 — 27.XII.1888)

 

Fedorenko 

Доктор астрономії, професор Іван Іванович Федоренко народився 19 лютого 1827 р. у Харкові. Вищу освіту здобув (1848) у Харківському університеті. Протягом 1848—1849 рр. був учасником астрономо-географічної експедиції з вивчення Харківської губернії. У 1850—1853 рр. — позаштатний астроном Пулковської обсерваторії. Упродовж 1854—1857 рр. працював на кафедрі астрономії Київського університету (водночас — директор Астрономічної обсерваторії у 1855 р.). У 1857—1879 рр. працював у Харківському університеті (завідувач кафедри астрономії у 1857—1878 роках).

 

Галузь наукових інтересів І.І. Федоренка — астрометрія, геодезія. Уклав каталог навколополюсних зір. Брав (1852) участь в експедиції у Фінляндію для виконання градусних вимірювань дуги меридіану (відома в історії науки під назвою «Дуга Струве»).

 

Іван Іванович Федоренко помер 27 грудня 1888 р. у Харкові.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1