Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Федоренко Іван Іванович (19.II.1827 — 27.XII.1888)

 

Fedorenko 

Доктор астрономії, професор Іван Іванович Федоренко народився 19 лютого 1827 р. у Харкові. Вищу освіту здобув (1848) у Харківському університеті. Протягом 1848—1849 рр. був учасником астрономо-географічної експедиції з вивчення Харківської губернії. У 1850—1853 рр. — позаштатний астроном Пулковської обсерваторії. Упродовж 1854—1857 рр. працював на кафедрі астрономії Київського університету (водночас — директор Астрономічної обсерваторії у 1855 р.). У 1857—1879 рр. працював у Харківському університеті (завідувач кафедри астрономії у 1857—1878 роках).

 

Галузь наукових інтересів І.І. Федоренка — астрометрія, геодезія. Уклав каталог навколополюсних зір. Брав (1852) участь в експедиції у Фінляндію для виконання градусних вимірювань дуги меридіану (відома в історії науки під назвою «Дуга Струве»).

 

Іван Іванович Федоренко помер 27 грудня 1888 р. у Харкові.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1