Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи спостерігають пробудження масивної чорної діри в реальному часі

18 червня 2024

 

Наприкінці 2019 року раніше нічим не примітна галактика SDSS1335+0728 раптом почала сяяти яскравіше, ніж будь-коли раніше. Щоб зрозуміти чому, астрономи використали дані спостережень кількох космічних і наземних обсерваторій, зокрема Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), щоб відстежити, як змінюється яскравість галактики. Виконане дослідження дало змогу дійти висновку, що вони є свідками змін, яких раніше не бачили в галактиці — ймовірно, це результат раптового пробудження масивної чорної діри в її ядрі.

Докладніше:

Нове моделювання пояснює, як надмасивні чорні діри виросли так швидко

16 червня 2024

 

Одна з головних наукових цілей обсерваторій наступного покоління (наприклад, космічного телескопа Джеймса Вебба) — спостереження за першими галактиками у Всесвіті — тими, що існували під час Космічного світанку (Cosmic Dawn). В цей період у нашому всесвіті утворилися перші зорі, галактики та чорні діри, приблизно через 50 мільйонів — 1 мільярд років після Великого Вибуху. З’ясувавши, як ці галактики формувалися та еволюціонували протягом найдавніших космологічних періодів, астрономи матимуть повну картину того, як Всесвіт змінювався з часом.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Остащенко-Кудрявцев Борис Павлович (10.01.1877 — 01.10.1956)

 

Ostashchenko Kudriavtsev

 

Доктор фізико-математичних наук, професор Борис Павлович Остащенко-Кудрявцев народився 10 січня 1877 р. у м. Санкт-Петербург. Астрономією цікавився з часу навчання в гімназії. Здобувши (1898) вищу освіту в Петербурзькому університеті, став до роботи у Пулковській обсерваторії. Упродовж 1901—1902 рр. працював у Одеській філії цієї обсерваторії. У 1909—1913 роках керував переоснащенням обсерваторії в Миколаєві, що стала філією Пулковської (також виконував обов’язки Морського астронома Чорноморського флоту). До 1923 р. очолював Миколаївську астрономічну обсерваторію (третій директор в її історії). Водночас протягом 1919—1923 рр. — професор Миколаївського інституту народної освіти. З 1923 р. мешкав у Харкові — працював на кафедрі астрономії та в обсерваторії (у 1940—1955 рр. завідував астрометричним відділом) місцевого університету, був (1924—1929) консультантом і науковцем Українського геодезичного управління.

 

Галузь наукових інтересів Б.П. Остащенка-Кудрявцева — астрометрія, геодезія і картографія. В астрономії виконував спостереження на меридіанному колі для укладання каталогів положень небесних світил.

 

Автор науково-популярної книжки «Двадцять бесід із астрономії» (1925). Заслужений діяч наук УРСР (1952).

 

Борис Павлович Остащенко-Кудрявцев помер 1 жовтня 1956 р. у Харкові.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1