Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Нарешті! Астрономи починають бачити перші галактики

26 вересня 2023

 

Одна з головних наукових цілей космічного телескопа Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST) — це спостереження за епохою, коли, як вважають астрономи, виникли перші галактики, щоб зрозуміти подробиці їх формування, еволюції та складу. Телескоп, з кожним глибоким поглядом у минуле, б’є, здається, власний рекорд з виявлення найдальшої галактики, яку коли-небудь бачили. Тому стали з’являтися наукові публікації про ранній Всесвіт, бо астрономи нарешті починають отримувати від JWST достатньо даних для його глибшого розуміння.

Докладніше:

Чорні діри споживають речовину швидше, ніж досі вважали науковці

22 вересня 2023

Нове відкриття може пояснити, чому квазари спалахують і згасають так швидко.

 

 

Нове дослідження, яке виконали дослідники Північно-Західного університету (Northwestern University), змінює уявлення астрофізиків про «харчові» звички надмасивних чорних дір. Тоді як раніше науковці висунули гіпотезу про те, що чорні діри споживають речовину повільно, нове моделювання показує: чорні діри поглинають її набагато швидше, ніж це передбачали досі. Результати дослідження оприлюднив The Astrophysical Journal.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Покровський Костянтин Доримедонтович (23.V.1868 — 5.XI.1944)

 

Pokrovskyi 

Член-кореспондент АН СРСР, професор Костянтин Доримедонтович Покровський народився 11 травня 1868 р. у Нижньому Новгороді. Здобувши (1891) вищу освіту в Московському університеті, став до роботи на посаді позаштатного асистент Астрономічної обсерваторії цього університету. Водночас (1890—1895) завідував невеликою приватною обсерваторією Ф. Швабе. З 1895 р. — астроном-спостерігач в обсерваторії (з 1908 р. — її директор) Юр’ївського університету (нині Тартуський університет, Естонія). Протягом 1916—1918 рр. — ректор Пермського університету, а в 1919—1920 рр. — викладач Томського університету. З вересня 1920 р. — старший астроном Пулковської обсерваторії (у 1930—1932 рр. — заступник директора). Упродовж 1934—1944 рр. — директор Астрономічної обсерваторії Одеського університету (водночас у 1937—1938 рр. був деканом фізико-математичного факультету). У травні 1944 р. заарештований за обвинуваченням у зраді Батьківщині (реабілітований у 1991 році).

 

Галузь наукових інтересів К.Д. Покровського — комети. За його знімками у 1913 р. Г.М. Нєуймін першим в Російській імперії відкрив комету. Розробив методи небесної механіки для визначення орбіт хмарних утворень у хвостах комет.

 

Був активним педагогом (викладав астрономію в різних навчальних закладах) і популяризатором астрономічних знань. Читав науково-популярні лекції в багатьох містах країни. Автор книжки «Путеводитель по небу: Практическое руководство к астрономическим наблюдениям невооруженным глазом и малой трубой» (перше видання у 1894 р.), підручників з космографії для середньої та підручника з практичної астрономії для вищої освіти.

 

З 1940 р. — голова комісії із створення планетаріїв в Україні при АН УРСР.

 

Костянтин Доримедонтович Покровський помер у тюрмі 5 листопада 1944 р. в Києві.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1