Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Де Всесвіт ховає свою, досі не знайдену, масу?

15 лютого 2019

На перший погляд здається дивним те, що коли астрономи «збирають до купи» всю нормальну матерію в сучасному Всесвіті, то приблизно її третину вони не виявляють шляхом спостережень. (Відсутню речовину не слід ототожнювати з ще загадковішою темною матерією). Пошук відсутньої речовини триває протягом багатьох років. Нові результати спостережень рентгенівської обсерваторії NASA «Чандра» (Chandra), оприлюднені в Astrophysical Journal, можливо, допомогли науковцям знайти цю «загублену» речовину.

Докладніше:

Пузирі довкола молодих зір

06 лютого 2019

З допомогою багатокомпонентного спектроскопічного приймача (Multi Unit Spectroscopic Explorer, MUSE), який встановлено на Дуже великому телескопі (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), отримано яскраве кольорове зображення однієї з ділянок Великої Магелланової Хмари (Large Magellanic Cloud, LMC). Ділянка, що має назву LHA 120-N 180B, або коротко N180 B, ― це тип туманності, відомий як H II регіон (вимовляється «аш-два»). Такі туманності є розсадниками нових зір.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Покровський Костянтин Доримедонтович (23.V.1868 — 5.XI.1944)

 

Pokrovskyi 

Член-кореспондент АН СРСР, професор Костянтин Доримедонтович Покровський народився 11 травня 1868 р. у Нижньому Новгороді. Здобувши (1891) вищу освіту в Московському університеті, став до роботи на посаді позаштатного асистент Астрономічної обсерваторії цього університету. Водночас (1890—1895) завідував невеликою приватною обсерваторією Ф. Швабе. З 1895 р. — астроном-спостерігач в обсерваторії (з 1908 р. — її директор) Юр’ївського університету (нині Тартуський університет, Естонія). Протягом 1916—1918 рр. — ректор Пермського університету, а в 1919—1920 рр. — викладач Томського університету. З вересня 1920 р. — старший астроном Пулковської обсерваторії (у 1930—1932 рр. — заступник директора). Упродовж 1934—1944 рр. — директор Астрономічної обсерваторії Одеського університету (водночас у 1937—1938 рр. був деканом фізико-математичного факультету). У травні 1944 р. заарештований за обвинуваченням у зраді Батьківщині (реабілітований у 1991 році).

 

Галузь наукових інтересів К.Д. Покровського — комети. За його знімками у 1913 р. Г.М. Нєуймін першим в Російській імперії відкрив комету. Розробив методи небесної механіки для визначення орбіт хмарних утворень у хвостах комет.

 

Був активним педагогом (викладав астрономію в різних навчальних закладах) і популяризатором астрономічних знань. Читав науково-популярні лекції в багатьох містах країни. Автор книжки «Путеводитель по небу: Практическое руководство к астрономическим наблюдениям невооруженным глазом и малой трубой» (перше видання у 1894 р.), підручників з космографії для середньої та підручника з практичної астрономії для вищої освіти.

 

З 1940 р. — голова комісії із створення планетаріїв в Україні при АН УРСР.

 

Костянтин Доримедонтович Покровський помер у тюрмі 5 листопада 1944 р. в Києві.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1