Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи виявили бульбашку гарячого газу, що обертається навколо надмасивної чорної діри Молочного Шляху

22 вересня 2022

 

За допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) астрономи помітили ознаки «гарячої цятки», що обертається навколо Стрільця A*, чорної діри в центрі нашої галактики. Знахідка допоможе науковцям краще зрозуміти загадкове та динамічне середовище нашої надмасивної чорної діри.

Докладніше:

Новий метод відкриття планет? Астрономи виявили екзопланету, побачивши її астероїди-троянці

18 вересня 2022

 

Хоча за останні роки астрономи відкрили тисячі екзопланет, насправді є лише три методи їх пошуку. Перший полягає в спостереженні зорі, яка трохи тьмяніє, коли планета проходить перед нею (метод транзиту). Другий метод, виміряти зміщення зорі на небесній сфері, коли планета, що обертається навколо неї, діє на зорю своєю гравітацією (метод Доплера). Третій — спостерігати (бачити) екзопланету прямо. Тепер нове дослідження, результати якого оприлюднив Astrophysical Journal Letters, пропонує четвертий метод.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Покровський Костянтин Доримедонтович (23.V.1868 — 5.XI.1944)

 

Pokrovskyi 

Член-кореспондент АН СРСР, професор Костянтин Доримедонтович Покровський народився 11 травня 1868 р. у Нижньому Новгороді. Здобувши (1891) вищу освіту в Московському університеті, став до роботи на посаді позаштатного асистент Астрономічної обсерваторії цього університету. Водночас (1890—1895) завідував невеликою приватною обсерваторією Ф. Швабе. З 1895 р. — астроном-спостерігач в обсерваторії (з 1908 р. — її директор) Юр’ївського університету (нині Тартуський університет, Естонія). Протягом 1916—1918 рр. — ректор Пермського університету, а в 1919—1920 рр. — викладач Томського університету. З вересня 1920 р. — старший астроном Пулковської обсерваторії (у 1930—1932 рр. — заступник директора). Упродовж 1934—1944 рр. — директор Астрономічної обсерваторії Одеського університету (водночас у 1937—1938 рр. був деканом фізико-математичного факультету). У травні 1944 р. заарештований за обвинуваченням у зраді Батьківщині (реабілітований у 1991 році).

 

Галузь наукових інтересів К.Д. Покровського — комети. За його знімками у 1913 р. Г.М. Нєуймін першим в Російській імперії відкрив комету. Розробив методи небесної механіки для визначення орбіт хмарних утворень у хвостах комет.

 

Був активним педагогом (викладав астрономію в різних навчальних закладах) і популяризатором астрономічних знань. Читав науково-популярні лекції в багатьох містах країни. Автор книжки «Путеводитель по небу: Практическое руководство к астрономическим наблюдениям невооруженным глазом и малой трубой» (перше видання у 1894 р.), підручників з космографії для середньої та підручника з практичної астрономії для вищої освіти.

 

З 1940 р. — голова комісії із створення планетаріїв в Україні при АН УРСР.

 

Костянтин Доримедонтович Покровський помер у тюрмі 5 листопада 1944 р. в Києві.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1