Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрофізики запропонували новий метод полювання на перші зорі

11 травня 2024

 

Недавнє дослідження під керівництвом наукової групи професора Джейн Лісін Дай (Jane Lixin Dai) з фізичного факультету Гонконгського університету встановило новий метод виявлення зір першого покоління, відомих як зорі населення ІІІ (Population III stars, Pop III). Їх астрономи досі не спостерігали.

Докладніше:

«Близнюк-Південь» розкрив походження несподіваних відмінностей в гігантських подвійних зорях

30 квітня 2024

Астрономи підтверджують, що відмінності в хімічному складі подвійних зір можна простежити до ранніх стадій їх формування.

 

 

За допомогою телескопа Gemini South («Близнюк-Південь») група астрономів вперше підтвердила, що відмінності в складі подвійних зір можуть виникати через хімічні зміни в хмарі речовини, з якої вони утворилися. Результати допомагають пояснити, чому зорі, сформовані з однієї молекулярної хмари, можуть мати різний хімічний склад і містити різні планетні системи, що є проблемою для сучасних моделей формування зір і планет.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Деламбр Жозеф Жан-Батист (19.IX.1749 — 19.VIII.1822)

 

Delambr 

Французький астрономі геодезист Жан-Батист Жозеф Деламбр народився 19 вересня 1749 р. у м. Ам’єн. У 1774 р. переїхав до Парижа, працював домашнім вчителем, навчався сам і виконував астрономічні спостереження. Опублікував (1781) таблиці Урана — планети, яку невдовзі перед тим відкрив Вільям Гершель. Подав (1786) в Академію наук доповідь про спостереження транзиту Меркурія по диску Сонця 4 травня 1786 р. Ця робота знаменує початок його кар’єри астронома. Після смерті (1807) Жозефа де Лаланда, очолив кафедру астрономії в Колеж-Ройяль. У 1804—1822 рр. — директор Паризької обсерваторії.

 

Галузь наукових інтересів Жан-Батиста Деламбра — практична астрономія, геодезія, історія астрономії. Був одним із керівників роботи (1792—1799) з вимірювання дуги меридіана від Дюнкерка до Барселони, що стала основою для встановлення одиниці довжини — метра. Склав таблиці видимих рухів Сонця, великих планет і супутників Юпітера. Удосконалив методи астрономічних обчислень (зокрема в сферичній тригонометрії).

 

З 1803 р. — секретар відділення математичних наук Паризької академії наук. Автор великої праці з історії астрономії (вийшла в шести томах у 1817—1827 рр.).

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 13962 Деламбр.

 

Жан-Батист Жозеф Деламбр помер 19 серпня 1822 р. в Парижі.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1