Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

«Габбл» знайшов чорну діру, що спричинила утворення зір в карликовій галактиці

22 січня 2022

Чорні діри часто описують як монстрів Всесвіту. Вони розривають зорі, поглинають все, що підходить до них занадто близько, і тримають у полоні світло.

 

Однак докладні спостереження, виконані за допомогою Космічного телескопа імені Габбла, показують чорну діру в новому світлі: вона сприяє, а не придушує, зореутворення. Зображення від «Габбла» та дані спектроскопії карликової галактики зі спалахом зореутворення Henize 2-10 чітко показують відтік газу, що тягнеться від чорної діри до яскравої ділянки де народжуються зорі. Ця структура, як пуповина, що спонукає і без того щільну хмару до формування скупчень зір.

Докладніше:

Пузир поперечником 1000 світлових років — першопричина появи всіх найближчих молодих зір

14 січня 2022

Наднові, які видули Місцевий пузир (Local Bubble), порожнину навколо Сонця, також спричинили утворення зір на краях пузиря. Ось так смерть одних породжує життя інших у міжзоряному просторі.

 

 

Починаючи приблизно 14 мільйонів років тому, понад десяток зір поблизу Сонця закінчили своє життя як разючі наднові. Ці тривалі вибухи спричинили ударну хвилю. Вона «підняла», тобто скупчила пил і газ, що уможливило появу ділянок зореутворення на краях оболонки шириною 1000 світлових років, яка постійно розширюється. Сонце, яке перебувало на відстані приблизно 1000 світлових років від наднових, коли все це почалося, увійшло в оболонку 5 мільйонів років тому і зараз міститься поблизу її центра.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 04 11 21Нове відкриття проливає світло на те, як фтор — елемент, що міститься в наших кістках і зубах, — утворюється у Всесвіті.

 

За допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA), яку Європейська південна обсерваторія (European Southern Observatory, ESO) використовує на умовах партнерства, група астрономів виявила цей елемент у такій віддаленій галактиці, що її світлу знадобилося понад 12 мільярдів років, щоб дійти до нас. Це перший випадок виявлення фтору в такій далекій галактиці, де відбувається формування зір.

 

«Ми всі знаємо про фтор, бо його зазвичай містить зубна паста, яку ми використовуємо щодня», — зауважив Максимільєн Франко (Maximilien Franco) з Хартфордширського університету (Великобританія). Він очолював нове дослідження, результати якого оприлюднено в Nature Astronomy. Як і більшість елементів у довкіллі, фтор утворюється всередині зір, але досі астрономи не знали, як саме це відбувається. «Ми навіть не знали, який тип зір виробляє більшість фтору у Всесвіті!».

 

Франко та його співробітники виявили фтор (у формі фтористого водню) у великих хмарах газу далекої галактики NGP-190387, яку ми бачимо, коли Всесвіту було всього 1,4 мільярда років, тобто приблизно 10% від його нинішнього віку. Оскільки зорі, досягаючи кінця свого життя, викидають у міжзоряний простір елементи, які вони утворюють у своїх ядрах, ця знахідка означає: зорі, в яких утворився фтор, мали еволюціонувати і померти дуже швидко.

 

news 04 11 21vУявлення художника про NGP–190387, галактику з пилом, де відбувається утворення зір, і яка лежить так далеко, що її світлу знадобилося понад 12 мільярдів років, щоб досягти Землі. Спостереження, виконані за допомогою ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), виявили наявність фтору в газових хмарах NGP–190387. Натепер це найвіддаленіше виявлення елемента в галактиці з активним зореутворенням, яку ми бачимо лише через 1,4 мільярда років після Великого Вибуху, що становить приблизно 10% від нинішнього віку Всесвіту. Відкриття проливає нове світло на те, як зорі виробляють фтор. Імовірно джерелом його походження є зорі з коротким терміном життя, відомі як зорі Вольф-Райє. Фото з сайту www.eso.org.

 

Наукова група вважає, що зорі Вольфа-Райє, дуже масивні зорі, які живуть лише кілька мільйонів років, що є лише миттю в історії Всесвіту, — найбільш ймовірні джерела утворення фтору. Дослідники передбачають, що наявністю саме таких зір можна пояснити кількість фтористого водню, яку вони виявили. Астрономи і раніше вважали зорі Вольфа-Райє можливими джерелами космічного фтору, але досі не знали їхньої важливості для утворення цього елемента в ранньому Всесвіті.

 

«Ми показали, що зорі Вольфа-Райє, одні з наймасивніших зір з нині відомих, які сильно вибухають наприкінці свого життя, певним чином допомагають нам підтримувати наші зуби в здоровому стані!» — жартує Франко.

 

Раніше було запропоновано інші сценарії формування фтору і викидів його в міжзоряний простір. Наприклад, у процесі пульсацій зір велетенських розмірів (зорі з масою, що в кілька разів перевищує масу Сонця, які у процесі еволюції вже покинули головну послідовність діаграми Герцшпрунга—Рассела; їх називають зорями асимптотичного відгалуження гігантів). Але наукова група вважає, що ці сценарії, а згідно з деякими з них процеси мають тривати мільярди років, не можуть повністю пояснити кількість фтору, виявленого в NGP-190387.

 

«Цій галактиці знадобилися лише десятки чи сотні мільйонів років, щоб отримати рівень фтору, порівнянний з тим, який знайдено в зорях Молочного Шляху, якому 13,5 мільярдів років. Це був абсолютно несподіваний результат», — сказав Чіякі Кобаяші (Chiaki Kobayashi), професор Хартфордширського університету. «Наше вимірювання дає абсолютно нове обмеження на походження фтору, що астрономи вивчають протягом двох десятиліть».

 

Виявлення фору в NGP-190387 — одне з перших за межами Молочного Шляху та сусідніх галактик. Раніше астрономи помічали цей елемент у далеких квазарах, яскравих об’єктах, які отримують енергію від надмасивних чорних дір у центрі деяких галактик. Але ніколи раніше цей елемент не спостерігали в галактиці, де відбувається активний процес утворення зір, на такому ранньому етапі розвитку Всесвіту.

 

Виявлення фтору — це результат збігу окремих спостережень, який став можливим завдяки використанню космічних і наземних обсерваторій. Галактика NGP-190387, яку відкрили за допомогою космічної обсерваторії «Гершель» Європейського космічного агентства, а потім спостерігали на ALMA, є дуже яскравою, зважаючи на відстань до неї. Дані спостережень на ALMA дали змогу підтвердити, що виняткова світність NGP-190387 частково спричинена тим, що між NGP-190387 і Землею майже на промені зору розташована інша відома масивна галактика. Ця галактика посилила світло, яке спостерігали Франко та його співробітники, дозволивши їм помітити слабке випромінювання, що дав фтор мільярди років у NGP-190387.

 

Майбутні дослідження NGP-190387 за допомогою Надзвичайно великого телескопа (Extremely Large Telescope, ELT) — нового флагманського проєкту ESO, який споруджують в Чилі і який має стати до ладу наприкінці цього десятиліття — можуть розкрити додаткові секрети цієї галактики. «ALMA чутлива до випромінювання, яке дають холодний міжзоряний газ і пил», — сказав Ченьтао Янь (Chentao Yang), співробітник ESO в Чилі. «За допомогою ELT ми зможемо реєструвати світло зір в галактиці NGP-190387 — це дасть змогу отримати важливу інформацію про те, які зорі входять до її складу».

 

За інф. з сайту www.eso.org підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1