Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Близька взаємодія понад 10 000 років тому закрутила спіралі в диску поблизу центра Галактики

23 червня 2022

Група дослідників з Китаю, США та Німеччини, серед яких Цичжоу Чжан (Qizhou Zhang) з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики (Center for Astrophysics | Harvard & Smithsonian), за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) виявила акреційний диск з двома спіральними рукавами навколо молодої зорі поблизу центра галактики Молочний Шлях.

 

 

Диск, можливо, зазнав деформації внаслідок близького зіткнення з об’єктом, що пролетів повз зорю. Це і спричинило утворення спіральних рукавів. Статтю науковців оприлюднив інтернет-журнал Nature Astronomy.

Докладніше:

Астрономи склали мапу ділянки зореутворення в туманності за межами нашої галактики

15 червня 2022

Астрономи оприлюднили складні подробиці ділянки з активним утворенням зір під назвою 30 Золотої Риби, також відомої як туманність Тарантул.

 

 

Для цього науковці виконали нові спостереження за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA). На зображенні з високою роздільною здатністю, оприлюдненому Європейською південною обсерваторією (European Southern Observatory, ESO), і для створення якого використовували дані ALMA, ми бачимо туманність у новому світлі. Зокрема тонкі газові хмари, що дають уявлення про те, як масивні зорі «перелаштовують» цей регіон.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 18 02 21v

 

Міжнародна група дослідників не знайшла жодних доказів групування транснептунових об’єктів у намаганні спростувати ідею існування небесного об’єкта, який називають «Планета дев’ять» (Planet Nine). Група підготувала статтю, в якій описує свої висновки, і завантажила її на сервер попередніх публікацій arXiv.

 

Ще в 2016 році група дослідників з Каліфорнійського технологічного інституту (КТІ) оголосила, що знайшла докази існування планети на околиці Сонячної системи. Вони назвали її «Планета дев’ять».Науковці стверджували: їхні спостереження за унікальним скупченням транснептунових об’єктів (астероїдів за орбітою Нептуна) вказували на те, що досі невідома велика планета чинила на них гравітаційний вплив. Дослідники також припустили, що можливість утворення групи об’єктів, яку вони спостерігали, є випадковою лише з імовірністю 0,007%. Вони навіть зайшли так далеко, що обчислили можливі розміри планети.

 

Тепер в рамках нових зусиль щодо пошуків Планети дев’ять, дослідники стверджують ― унікальне скупчення об’єктів, яке спостерігала група з КТІ, було сприйняте ними за природне утворення через спосіб спостереження транснептунових об’єктів. Оскільки вони лежать далеко, їх можна побачити лише тоді, коли вони містяться на небесній сфері поруч із Сонцем. Щоб побачити їх за допомогою телескопа, астрономам у певний день потрібно зосередитись на одній конкретній ділянці неба, що й приводить до думки про існування групи.

 

Щоб продемонструвати, що таку картину можна пояснити спостереженнями, які виконала група в КТІ, дослідники отримали дані з багатьох телескопів, встановлених у різних частинах світу. За їх допомогою виконувались спостереження 14 транснептунових об’єктів — жоден із яких не був об’єктом дослідження, виконаного в КТІ. Потім науковці проаналізували дані про еліптичні орбіти транснептунових об’єктів й виконали моделювання, щоб показати: ці тіла не утворюють груп, на які впливає гравітаційна сила великої невідомої планети.

 

Дослідники припускають, що скупчення, яке спостерігала група з КТІ, не є наслідком дії гравітації великої планети. Транснептунові об’єкти, які побачила ця група, просто опинилися в тому місці, куди науковці направили свої телескопи. Автори нового дослідження визнають: їхні результати не повністю заперечують можливість існування Планети дев’ять, але припускають, що це робить її існування набагато менш імовірним.

 

За інф. з сайту https://phys.org підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1