Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи виявили новий зв’язок між водою та процесом формуванням планет

29 лютого 2024

 

Дослідники виявили водяну пару в диску навколо молодої зорі саме там, де, можливо, формуються планети. Вода є важливим інгредієнтом життя на Землі, а також вона, як вважають астрономи, відіграє значну роль у формуванні планет. Проте досі науковці не могли скласти мапу того, як вода розподіляється в стабільному, прохолодному диску — типі диска, який має найсприятливіші умови для формування планет навколо зорі. Нові відкриття вдалося зробити завдяки Великій міліметровій/субміліметровій антені Atacama (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA), яку Європейська південна обсерваторія (European Southern Observatory, ESO) використовує на умовах партнерства.

Докладніше:

На зорі-канібалі виявлено металевий «рубець»

26 лютого 2024

 

Коли така зоря, як Сонце, досягає кінця свого життя, вона може поглинути навколишні планети й астероїди, які виникли разом із нею. Тепер, за допомогою Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) у Чилі, дослідники вперше знайшли унікальний прояв цього процесу — «рубець» (слід, Ред.), розміщений на поверхні зорі білий карлик. Результати дослідження опубліковано в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 11 06 17mВідкриття двох нових супутників діаметром понад півтора кілометра впевнено підтвердило лідерство Юпітера серед планет Сонячної системи за їх кількістю — тепер цей показник досяг значення 69.

 

Поява телескопів-велетнів, оснащених надчутливими ширококутними детекторами, відкрила новий етап для астрономічних відкриттів, дозволивши відкрити зграйки крихітних супутників навколо зовнішніх планет. Наприклад, спостереження, зроблені в 2000—2003 рр., дали можливість виявити 46 нових супутників навколо Юпітера — понад дві третини від загальної кількості!

 

Тепер астроном Скотт Шеппард (Scott Sheppard) з Інституту Карнегі додав ще два об’єкти до планетного супутникового братства, в результаті чого загальна кількість відомих супутників досягла 69. Інформація про об’єкти S / 2016 J 1 і S / 2017 J 1 ( «S» для супутника, «J» для Юпітера) появилася в Електронному циркулярі Малих планет (Minor Planet Electronic Circulars) відповідно 2 і 5 червня поточного року.

 

news 11 06 17v

 

Більшість з 69 відомих супутників Юпітера рухаються по ретроградних орбітах, тобто вони переміщаються в напрямку, протилежному напрямку обертання планети. Фото з сайту www.skyandtelescope.com.

 

Як пояснює Шеппард, «...ми продовжуємо наше дослідження і шукаємо дуже віддалені об’єкти у зовнішній Сонячній системі, зокрема, наші пошуки зосереджені на «Планеті X», і Юпітер зовсім випадково виявився в районі наших спостережень в 2016 і 2017 роках». Отже, науковці трішки «відступили» від магістральної лінії програми і виконали позапланові спостереження кількох ділянок зоряного неба поблизу Юпітера.

 

Яскравість нових супутників сягає 24 зоряної величини, що свідчить про їх крихітні розміри — 1—2 кілометри. Тому відома інформація про них аж надто скупа — окрім характерів орбіт, астрономи нічого конкретного про них не знають.

 

S / 2016 J 1: Шеппард виявив цей супутник під час спостереження 8 березня 2016 р., використовуючи 6,5 м телескоп-рефлектор Магеллан-Бааде (телескоп Вальтера Бааде, або «Магеллан-1» — Ред.) в обсерваторії Лас-Кампанас в Чилі. Середня відстань його від Юпітера складає 20 600 000 км, нахил орбіти 140°, ексцентриситет 0,14, період обертання 1,65 років. Хоча Шеппард вперше побачив цей об’єкт в минулому році, його орбіта залишалася невизначеною, поки він не об’єднав свої зусилля з Девідом Толеном (David Tholen) з Гавайського університету і Чедвіком Трухільо (Chadwick Trujillo) з Університету Північної Аризони, які виконали свої спостереження шість тижнів тому з 8,2-м рефлектором «Субару» (Subaru) на Мауна Кеа.

 

S / 2017 J 1: Шеппард і Трухільо виконали ще одні спостереження 23 березня 2017 року, використовуючи старезний 4-м рефлектор Віктора Бланко (Victor Blanco) міжамериканської обсерваторії Серро Тололо в Чилі. Окрім того, перегляд зображень, отриманих з «Субару» в 2016 р. і на початку цього року, дозволив команді підтвердити існування нового супутника. Він лежить на середній відстані 23 500 000 км від Юпітера, нахил орбіти 149°, ексцентриситет 0,40, період обертання 2,01 років.

Обидва новачки в юпітеріанському сімействі, як і переважна більшість супутників Юпітера, мають ретроградні орбіти, з нахилами, більшими 90°, що означає — вони рухаються в напрямку, протилежному напрямку обертання планети. Такі далекі, нерегулярні орбіти означають, що ці тіла, ймовірно, утворилися в іншому місці у зовнішній Сонячної системи і були захоплені в полон, проходячи повз планету на початку її історії.

 

Згідно з орбітальними оцінками, опублікованими в квітні Мариною Брозовік (Marina Brozović) і Робертом А. Якобсоном (Robert A. Jacobson) із Лабораторії реактивного руху (JPL), 11 нерегулярних супутників Юпітера мають орбіти, відомі так погано, що їх вважають «втраченими». Шеппард і його колеги під час спостережень виявили всі ці об’єкти, крім одного з них, якого відтоді ніхто більше не бачив.

 

Шеппард і Трухільо не гаяли часу, вони виконали ретельне повторне сканування ділянки навколо Юпітера, в результаті чого «перевідкрили» супутники S/2003 J 5 , S/2003 J 15 , і S/2003 J 18, а також уточнили орбіту S/2011 J 2.

 

«Ми точно “віднайшли” п’ять втрачених супутників» — гордиться Шеппард, зазначивши, що спостереження 2016 і 2017 років можуть бути легко пов’язані з деякими із невизначених знахідок 2003 року. «Ми маємо більше супутників Юпітера в наших нових спостереженнях 2017 року і, ймовірно, всі “втрачені” об’єкти мають право на реінкарнацію в наших нових спостереженнях» — сказав Шеппард, зазначивши, що для бездоганного ототожнення нових об’єктів йому доведеться повернутися до них на початку 2018 року, але вже з використанням великих телескопів.

 

За інф. з сайту www.skyandtelescope.com підготував Георгій Ковальчук

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1