Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 19 09 18mМежа, що відокремлює зорі від коричневих карликів, може скоро стати чіткішою завдяки новому дослідженню під керівництвом Сержа Дітріха (Serge Dieterich) з Інституту Карнеґі. Опубліковано в Astrophysical Journal результати роботи його колективу показують, що коричневі карликові можуть бути більш масивними, ніж раніше вважали астрономи.

 

Щоб світити яскраво, зорі потребують енергії, яку вони отримують від злиття атомів водню глибоко в своїх надрах. Якщо водню занадто мало, то реакція синтезу неможлива, тому об’єкт охолоджується, тьмяніє і перетворюється в коричневого карлика. Багато дослідників намагаються визначити масу, температуру та яскравість об’єктів з обох сторін цієї межі.

 

«Визначення межі, що відокремлює зорі від коричневих карликів, покращить наше розуміння того, як формують і розвиваються ці об’єкти, а також з’ясувати, чи мають вони планети, придатні для життя», — пояснив Дітріх.

 

Сучасні теоретичні моделі передбачають, що межа, яка відокремлює зорі від коричневих карликів, притаманна для об’єктів, маса яких у 70 — 73 рази перевищує масу Юпітера (це близько 7 відсотків маси нашого Сонця). Однак результати наукової команди Дітріха ставлять під сумнів це передбачення.

 

news 19 09 18v

 

Уявлення художника про систему Епсилон Індіанця. Два коричневих карлики обертаються навколо спільного центра мас, який, водночас, рухається навколо набагато віддаленішої головної складової системи — зорі сонячного типу. Визначивши орбітальний рух коричневих карликів, науковці зуміли знайти їхні маси. Як і деякі планети Сонячної системи, коричневі карликові, як вважають, мають хмари. Їхні пояси огортають весь об’єкт і надають йому смугастого вигляду. Фото з сайту www.sciencedaily.com.

 

Науковці спостерігали двох коричневих карликів — Епсилон Індіанця В і Епсилон Індіанця С. Вони належать до системи, до якої також входить зоря середньої яскравості — Епсилон Індіанця A. Коричневі карлики дуже тьмяні, щоб бути зорями, але їх маси, за даними дослідників, відповідно в 75 і 70 разів перевищують масу Юпітера.

 

Група Дітріха виконала вимірювання, використовуючи дані двох довготермінових досліджень — Carnegie Astrometric Planet Search (Карнеґський пошук планет методом астрометрії) в обсерваторії Лас-Кампанас та Parallax Investigation (Вимірювання паралакса) в Міжамериканській обсерваторії Серро-Тололо, які виконує Консорціум з вивчення найближчих зір. Ці дані дали змогу виявити хвилинні рухи двох коричневих карликів на тлі більш віддалених зір.

 

На подив науковців, їхні результати вказували на те, що Епсилон Індіанця В і Епсилон Індіанця С є зорями (якщо зважати на попередні уявлення щодо граничної маси для коричневих карликів, хоча з інших спостережень відомо, що вони не зорі.

 

«Загалом наші результати означають, що сучасні моделі треба переглянути», — сказав Дітріх. «Ми показали, що наймасивніші коричневі карлики та зорі найменшої маси можуть мати невеликі відмінності за цією характеристикою. Але, незважаючи на це, у них різний життєвий шлях: одні стануть тьмяними й холодними, а другі — сяятимуть протягом мільярдів років».

 

«Більш чітке визначення межі між зорями та коричневими карликами може також допомогти астрономам з’ясувати, скільки об’єктів обох типів є у нашій галактиці», — додала Алісія Вайнберґер (Alycia Weinberger) з команди Дітріха.

 

«Нас цікавить, чи є однаковою пропорція зір і коричневих карликів у районах зореутворення, що може допомогти нам зрозуміти загальну придатність нашої галактики для життя», — сказала вона.

 

За інф. з сайту www.sciencedaily.com підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1