Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

news 30 11 23 v

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

 

Ці майже три сотні гамма-пульсарів відкрито на основі спостережень космічного гамма-телескопа «Фермі» (Fermi Gamma-ray Space Telescope), який обертається на низькій навколоземній орбіті (висота над поверхнею Землі — 550 км). Чотиритонну орбітальну обсерваторію для спостережень об’єктів Всесвіту в гамма-діапазоні названо на честь італійського фізика Енріко Фермі (1901—1954) і запущено в космос 2008 року; у проєкті задіяні Національне аерокосмічне агентство США, Міністерство енергетики США, а також організації Франції, Італії, Японії та Швеції.

 

294 гамма-пульсари (і ще 34 відкритих об’єкти «чекають» на підтвердження їхньої належності до цього типу небесних тіл) — це у 27 разів більше, ніж таких об’єктів було виявлено до запуску космічного гамма-телескопа «Фермі».

 

Пульсари —  клас нейтронних зір, а нейтронні зорі є об’єктами з найщільнішої речовини, що її астрономи можуть вивчати прямо. Пульсари цікаві для дослідників космічних променів, зоряної еволюції тощо — аж до проблем пошуку темної матерії та гравітаційних хвиль. Тепер відомо 3400 пульсарів; більшість з них астрономи спостерігають в радіохвилях і тільки 10 % від них випромінюють ще і в гамма-діапазоні.

 

Недавно створений каталог, про який іде мова, містить щонайповнішу інформацію про всі відомі тепер гамма-пульсари. Його опубліковано 27.11.2023 р. в «The Astrophysical Journal Supplement».

 

За інф. з сайту https://science.nasa.gov підготувала Лідія Свачій

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1