Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Розв’язок астрофізичної проблеми пов’язує темну матерію та надмасивні чорні діри

24 липня 2024

Нове дослідження, можливо, виявило зв’язок між надмасивними чорними дірами та частинками темної матерії, що могло б вирішити проблему, яка десятиліттями турбувала астрофізиків: «проблему останнього парсека».

 

 

Торік міжнародна група дослідників виявила фоновий «гул» гравітаційних хвиль. Вони припустили, що цей фоновий сигнал виходить від мільйонів пар надмасивних чорних дір, що зливаються.

 

Надмасивні чорні діри в сотні тисяч до мільярдів разів більші за масою, ніж Сонце. Але теорія вказує на те, що такі злиття між парами надмасивних чорних дір не мають відбутися. Оскільки спостерігати такі об’єкти надзвичайно важко, астрофізикам доводиться покладатися на теоретичне моделювання, щоб зрозуміти динаміку пар чорних дір.

Read more

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Пошук інформації на порталі

news 30 11 23 v

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

 

Ці майже три сотні гамма-пульсарів відкрито на основі спостережень космічного гамма-телескопа «Фермі» (Fermi Gamma-ray Space Telescope), який обертається на низькій навколоземній орбіті (висота над поверхнею Землі — 550 км). Чотиритонну орбітальну обсерваторію для спостережень об’єктів Всесвіту в гамма-діапазоні названо на честь італійського фізика Енріко Фермі (1901—1954) і запущено в космос 2008 року; у проєкті задіяні Національне аерокосмічне агентство США, Міністерство енергетики США, а також організації Франції, Італії, Японії та Швеції.

 

294 гамма-пульсари (і ще 34 відкритих об’єкти «чекають» на підтвердження їхньої належності до цього типу небесних тіл) — це у 27 разів більше, ніж таких об’єктів було виявлено до запуску космічного гамма-телескопа «Фермі».

 

Пульсари —  клас нейтронних зір, а нейтронні зорі є об’єктами з найщільнішої речовини, що її астрономи можуть вивчати прямо. Пульсари цікаві для дослідників космічних променів, зоряної еволюції тощо — аж до проблем пошуку темної матерії та гравітаційних хвиль. Тепер відомо 3400 пульсарів; більшість з них астрономи спостерігають в радіохвилях і тільки 10 % від них випромінюють ще і в гамма-діапазоні.

 

Недавно створений каталог, про який іде мова, містить щонайповнішу інформацію про всі відомі тепер гамма-пульсари. Його опубліковано 27.11.2023 р. в «The Astrophysical Journal Supplement».

 

За інф. з сайту https://science.nasa.gov підготувала Лідія Свачій

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1