Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Дослідження пов’язує чорні діри з темною енергією

29 жовтня 2024

 

Майже 14 мільярдів років тому, на самому початку Великого Вибуху, таємнича енергія спонукала до експоненціального розширення Всесвіту, що зароджувався, і породила всю відому матерію. Так принаймні слідує із широко визнаної теорії інфляції (інфляційної космології).

 

Ця стародавня енергія мала головні риси темної енергії сучасного Всесвіту, яка досі є найбільшою загадкою щонайменше за одним об’єктивним стандартом: вона становить більшість — приблизно 70% — Всесвіту, але науковці не знають точно, що це так.

Докладніше:

Телескоп Gemini North захопив архіпелаг галактик, заплутаний у павутині темної матерії

24 жовтня 2024

Через сторіччя після того, як астрономи довели існування галактик за межами Молочного Шляху, величезні скупчення галактик відчиняють вікна до сучасних космічних питань.

 

 

100 років тому Едвін Габбл здобув переконливі докази існування інших галактик далеко за межами Молочного Шляху. Зображення, вміщене на початку цієї замітки, отримано за допомогою телескопа «Джеміні-Північ» (Gemini North), який разом зі своїм близнюком «Джеміні-Південь» становлять Міжнародну обсерваторію «Джеміні» (International Gemini Observatory). Нею керує Національна дослідницька лабораторія оптичної та інфрачервоної астрономії (National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory, NOIRLab) національного наукового фонду (National Science Foundation, NSF) США. Світлина показує частину величезного скупчення Персея, демонструючи його «острівні Всесвіти» у разючих подробицях. Спостереження за цими об’єктами дають змогу проливати світло не тільки на їхні індивідуальні характеристики, але й на такі космічні таємниці, як темна матерія.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 05 03 18m26 лютого 2018 року космічний апарат «Хаябуса-2» (Hayabusa-2) вперше побачив мету свого польоту — астероїд Рюґу (Ryugu). Фотографії отримано з допомогою приладу ONC-T (Оптична навігаційна камера — телескопічна) з борту космічного апарату між полуднем 26 лютого і дев’ятою годиною ранку наступного дня, всього близько 300 знімків. Дев’ять з них були передані на Землю 27 лютого, що дозволило вченим підтвердити — Рюґу справді надійно ототожнено. На анімації, створеній із переданих на Землю 9 знімків, чітко видно рух цього небесного тіла.

 

news 05 03 18 1v

 

Астероїд Рюґу (Ryugu), об’єкт дослідження космічного апарата Hayabusa-2, знайдено точно в розрахованому місці космічного простору. Фото з сайту http://global.jaxa.jp.

 

Яскравість Рюґу в момент фотографування становила приблизно 9m. Такий об’єкт неможливо побачити неозброєним оком, але камера ONC-T зафіксувала його чітко. Відстань між астероїдом та «Хаябуса-2» під час отримання серії фотографій становила близько 1,3 млн. км. Сонце, космічний зонд і астероїд перебували майже на одній прямій. Цю конфігурацію показано на малюнку, вміщеному нижче. Це знімок заголовка веб-сайту зонда Hayabusa-2 від 26 лютого 2018 року, який постійно оновлюють, щоб показати позицію космічного апарату.

 

news 05 03 18 2v

 

Позиція космічного апарата «Хаябуса-2» 26 лютого 2018 року (з діаграми у верхній частині веб-сайту місії http://www.hayabusa2.jaxa.jp).

 

«Хаябуса-2» в ці дні використовував свій іонний двигун, щоб внести корективи в напрямок польоту. Це спричиняло зміни його орієнтації в космічному просторі. Проте, з фотографій чітко видно, що камера ONC-T може отримувати якісні знімки астероїда навіть в таких умовах. 26 лютого настав ідеальний час, щоб спробувати захопити зображення небесного тіла. За словами операторів місії, Рюґу побачили точно в передбачуваному місці, виходячи з оціночної позиції Hayabusa-2. Це свідчить про те, що космічний зонд продовжує політ строго по розрахованій орбіті.

 

«Тепер, коли ми переконалися в тому, що зустріч астероїда і космічного апарата неминуча, місія Hayabusa-2 переходить на завершальну стадію — підготовку апарата до посадки на астероїд. Немає проблем із завершенням польоту і посадкою, зі свого боку, ми будемо працювати з максимальною віддачею», — сказав керівник проекту Юйчі Тсуда (Yuichi Tsuda).

 

Решта отриманих зображень також будуть передані на Землю. Це дозволить команді місії ще раз уточнити розташування астероїда і космічного апарата. Хоча Рюґу можна бачити лише як точку, для всієї команди проекту дуже цікаво в деталях зафіксувати фінальні фази посадки.

 

Головне завдання місії «Хаябуса-2» — дослідження астероїда Рюґу й доставка на Землю зразків його матеріалу. Космічний апарат стартував 3 грудня 2014 р. і нині від астероїда його відділяє майже 1,2 мільйонів кілометрів. За розрахунками керівників місії, «Хаябуса-2» досягне своєї мети через 4 місяці й розпочне виконання наукової програми. Очікується, що апарат вийде на орбіту астероїда в липні 2018 р. і виконуватиме дослідження та забір зразків ґрунту впродовж півтора року. Під час наближення до астероїда «Хаябуса-2» вистрелить в його поверхню гарпуном, щоб взяти проби породи з утвореного кратера. Якщо все піде згідно з планом, то до кінця 2020 р. космічний зонд повернеться додому з цінними зразками астероїдного ґрунту.

 

За інф. з сайту http://global.jaxa.jp підготував Георгій Ковальчук

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1