Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Близька взаємодія понад 10 000 років тому закрутила спіралі в диску поблизу центра Галактики

23 червня 2022

Група дослідників з Китаю, США та Німеччини, серед яких Цичжоу Чжан (Qizhou Zhang) з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики (Center for Astrophysics | Harvard & Smithsonian), за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) виявила акреційний диск з двома спіральними рукавами навколо молодої зорі поблизу центра галактики Молочний Шлях.

 

 

Диск, можливо, зазнав деформації внаслідок близького зіткнення з об’єктом, що пролетів повз зорю. Це і спричинило утворення спіральних рукавів. Статтю науковців оприлюднив інтернет-журнал Nature Astronomy.

Докладніше:

Астрономи склали мапу ділянки зореутворення в туманності за межами нашої галактики

15 червня 2022

Астрономи оприлюднили складні подробиці ділянки з активним утворенням зір під назвою 30 Золотої Риби, також відомої як туманність Тарантул.

 

 

Для цього науковці виконали нові спостереження за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA). На зображенні з високою роздільною здатністю, оприлюдненому Європейською південною обсерваторією (European Southern Observatory, ESO), і для створення якого використовували дані ALMA, ми бачимо туманність у новому світлі. Зокрема тонкі газові хмари, що дають уявлення про те, як масивні зорі «перелаштовують» цей регіон.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

Під час охолодження раннього Всесвіту в його гарячій плазмі утворилися бульбашки, спричинивши гравітаційні хвилі. Нове дослідження припускає, що ці космічні брижі можна виявити вже тепер.

 

news 25 04 22v

 

Фізики припускають, що в ранньому Всесвіті незабаром після Великого Вибуху трапився фазовий перехід. Тобто відбулася зміна форми та властивостей речовини, яка зазвичай супроводжується зміною температури. Як приклади такої зміни — перехід гарячої води в пару або плавлення металу. У ранньому Всесвіті, що швидко розширювався, ймовірно, відбувалося щось схоже, адже плазма, яка тоді заповнювала простір, охолоджувалася.

 

Однак фазовий перехід у ранньому Всесвіті був дивовижним, спричинивши появу гравітаційних хвиль, бриж у просторі-часі, які найчастіше виникають у процесі зіткнення (злиття — Ред.) між масивними тілами, такими як чорні діри та нейтронні зорі. Ба більше, за словами науковців з Гельсінкського університету (Фінляндія), гравітаційні хвилі, викликані фазовим переходом раннього Всесвіту, були такими потужними, що їх можна було б виявити за допомогою майбутньої американсько-європейської космічної місії «Лазерна інтерферометрична космічна антена»(Space Antenna (Laser Interferometer Space Antenna, LISA).

 

У новому дослідженні науковці виконали моделювання за допомогою методу, відомого як голографічний дуалізм, щоб з’ясувати, яким може бути сигнал від цих гравітаційних хвиль. Голографічний дуалізм (holographic duality) заснований на теорії струн і дає змогу вченим математично описувати поведінку частинок у гравітаційному та безгравітаційному середовищі.

 

Застосувавши цей метод, дослідники змогли проаналізувати ймовірні події, які відбулися після фазових переходів у ранньому Всесвіті. Створена ними модель враховувала температуру, при якій, ймовірно, відбувався перехід, а також швидкість розширення Всесвіту.

 

news 25 04 22m

Уявлення художника про майбутні космічні зонди місії LISA. Фото з сайту www.space.com.

 

Оскільки нікого не було поруч, щоб спостерігати за цими ранніми фазовими переходами у Всесвіті, коли вони відбувалися, процес все ще сильно оповитий таємницею. На думку науковців, коли гаряча плазма охолоджувалася, в ній почали утворюватися бульбашки в рамках так званого процесу нуклеації (nucleation process). Нуклеація є першим кроком у переході між фазами (наприклад, від води до пари чи від води до льоду), коли у вихідному середовищі утворюються бульбашки, що діють як центри процесу переходу.

 

Але ці бульбашки, як вважають дослідники, зіткнулися одні з одними у Всесвіті, що зазнавав трансформації, спричинивши появугравітаційних хвиль. І такі хвилі можна зареєструвати.

 

Однак, щоб розгадати цей таємничий процес, ще знадобиться деякий час. Згідно з очікуваннями, LISA — спільний проєкт Європейського космічного агентства (European Space Agency, ESA) і NASA — почнеться не раніше 2037 року. LISA стане першою космічною місією для реєстрації гравітаційних хвиль.Вона зможе зафіксувати невеликі коливання простору-часу, що виникли внаслідок зіткнення чорних дір і спалахів наднових. Якщо місія знайде сигнали, описані в дослідженні фінських науковців, це буде першим доказом, який підтвердить гіпотези про фазові переходи раннього Всесвіту.

 

Результати дослідження оприлюднено у березневому числі Physical Review Letters.

 

За інф. з сайту www.space.com підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1