Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 31 08 18mТимчасом як місія японського космічного зонда «Хаябуса-2» (Hayabusa 2) готується до посадки модулів на поверхню астероїда  Рюґу, науковці все ще роблять відкриття за даними та зразками ґрунту, зібрані під час попередньої місії. Ці зразки дали змогу вченим скласти докладну історію астероїда, який відвідав перший космічний апарат «Хаябуса» — кам’янистий навколоземний астероїд під назвою Ітокава. Результати нового дослідження оприлюднив 7 серпня поточного року журнал Scientific Reports.

 

news 31 08 18 1v

 

Космічний апарат «Хаябуса» в уявленні художника. Фото з сайту www.space.com.

 

Дослідження спиралися на аналіз крихітних частинок збагаченого фосфатом мінералу. Їх виявили в складі пилу, який доставив на Землю космічний апарат «Хаябуса». Науковці змогли встановити вміст урану, що міститься в цьому фосфаті, й визначити, яка його кількість перетворилася на свинець внаслідок реакція з відомим часовим темпом. Це дало їм можливість скласти хронологію важливих подій в історії астероїда.

 

news 31 08 18 2vЗразок ґрунту астероїда Ітокава, доставленого на Землю космічним апаратом «Хаябуса». Фосфатні мінерали, позначені на зображенні, допомогли вченим краще зрозуміти історію астероїда. Фото з сайту www.space.com.

 

Аналіз вказує на те, що Ітокава походить з більшого тіла, яке виникло 4,6 мільярдів років тому. Потім, приблизно 1,5 млрд років тому, внаслідок зіткнення з іншим небесним об’єктом, це тіло було розірване, і деякі з його останків врешті-решт сформували астероїд в нинішньому його вигляді.

 

news 31 08 18 3v

 

На схемі показано етапи утворення астероїда Ітокава. Фото з сайту www.nature.com.

 

Все це сталося в поясі астероїдів: Ітокава перемістився на ближчу до Землі орбіту лише в період 100000 — 400000 років тому. Оскільки такі об’єкти не можуть довго існувати на орбітах, яка є в нього нині (Земля своєю гравітацією чинить на неї вплив — Ред.), науковці вважають, що протягом ще одного мільйона років Ітокава зруйнується під дією сили тяжіння Землі, або впаде на поверхню нашої планети.

 

Космічний апарат «Хаябуса» стартував із Землі в 2003 році й невдовзі отримав пошкодження, спричинені сильним сонячним спалахом. Проте, він дістався до астероїда й хоча не зміг здійснити посадку на його поверхню, але зібрав зразки пилу та доставив їх на Землю. Науковці кажуть, що ця драматична історія мала свій позитив. Зразок, який вони вивчали, «такий тендітний, що його, можливо, не вдалося б взяти, якби це робили так, як було заплановано».

 

Японське космічне агентство не облишило ідеї місії для доставки на Землю речовини астероїдів. Новий космічний зонд «Хаябуса-2» тепер перебуває на орбіті астероїда Рюґу й готується до висадки на його поверхню кількох модулів та взяття зразків ґрунту, щоб повернути його на Землю.

 

За інф. з сайту www.space.com підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1