Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

news 26 05 18mАстрономи виконали одне з найвдаліших спостережень в історії астрономії. Їм вдалося побачити дві ділянки з інтенсивним випромінюванням, що містяться на відстані 20 км одна від одної поблизу зорі, відстань до якої становить 6500 світлових років. Такі спостережні можливості дозволили б, наприклад, із Землі побачити блоху на поверхні Плутона.

 

Незвичайне спостереження стало можливим завдяки рідкісній геометрії та характеристикам двох зір, що обертаються одна навколо одної. Перша з них — холодна, маломасивна зоря, що належить до сімейства коричневих карликів, яка втрачає речовину. Ця речовина утворює своєрідний потік, який простягається від зорі у вигляді великого кометного хвоста. Другий компонент подвійної системи — екзотична зоря з швидким обертанням, яку називають пульсаром.

 

news 26 05 18v

 

Уявлення художника про пульсар PSR B1957+20 який видно крізь хмару газу, що огортає його зорю-компаньйона. Фото з сайту www.sciencedaily.com.

 

«Газ, що міститься перед пульсаром, діє як збільшувальне скло», — сказав Роберт Мейн (Robert Main), перший автор статті, де описано спостереження і яку 24 травня поточного року оприлюднив журнал Nature. «Ми по суті дивимося на пульсар через природну лупу, що періодично дозволяє нам бачити два регіони окремо», — додав науковець. Мейн, кандидат наук (PhD) на кафедрі астрономії та астрофізики Торонтського університету, працює в Інституті астрономії та астрофізики імені Данлопа цього університету.

 

Пульсар (у даному випадку це PSR B1957+20 — Ред.) — нейтронна зоря, яка швидко обертається — понад 600 разів на секунду. Оскільки вісь обертання пульсара має нахил до осі, що з’єднує магнітні полюси, то він має інтенсивне випромінювання з двох ділянок на його поверхні. Інтенсивні райони випромінювання, які спостерігали астрономи, пов’язані з цими ділянками.

 

Діаметр коричневого карлика становить близько третини діаметра Сонця. Це дорівнює відстані в майже два мільйони кілометрів від пульсара (п’ять відстаней між Землею і Місяцем). Орбітальний період — лише 9 годин. Карликова зоря-компаньйон має синхронне обертання відносно пульсара, а тому завжди повернута до нього одним боком, як Місяць до Землі.

 

Оскільки коричневий карлик лежить близько від пульсара, то він зазнає суттєвого впливу від його сильного випромінювання. Воно нагріває одну сторону відносно холодної карликової зорі до температури близько 6000 °С (таку температуру має «поверхня» Сонця — Ред.).

 

Спалах на пульсарі зрештою може привести до руйнування його супутника. Пульсари в таких типах подвійних систем називають пульсарами «чорної вдови». Точно так само, як павук Чорна вдова (каракурт) поїдає свого напарника, пульсар може поступово поглинути весь газ із карликової зорі.

 

На додаток до спостереження з неймовірно високою лінійною роздільною здатністю, результат може стати ключем до пояснення природи таємничих явищ, відомих як швидкі радіосплески (Fast Radio Bursts, FRBs). «Багато спостережуваних властивостей FRBs можна пояснити, якщо такі сплески підсилює плазмова лінза», — сказав Мейн. «Властивості посилених імпульсів, які ми виявили в нашому дослідженні, демонструють явну подібність до сплесків FRBs, які повторюються. Це свідчить про те, що повторювані FRBs можуть походити з таких подвійних систем в галактиках».

 

За інф. з сайту www.sciencedaily.com підготував Іван Крячко

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1