Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Розв’язок астрофізичної проблеми пов’язує темну матерію та надмасивні чорні діри

24 липня 2024

Нове дослідження, можливо, виявило зв’язок між надмасивними чорними дірами та частинками темної матерії, що могло б вирішити проблему, яка десятиліттями турбувала астрофізиків: «проблему останнього парсека».

 

 

Торік міжнародна група дослідників виявила фоновий «гул» гравітаційних хвиль. Вони припустили, що цей фоновий сигнал виходить від мільйонів пар надмасивних чорних дір, що зливаються.

 

Надмасивні чорні діри в сотні тисяч до мільярдів разів більші за масою, ніж Сонце. Але теорія вказує на те, що такі злиття між парами надмасивних чорних дір не мають відбутися. Оскільки спостерігати такі об’єкти надзвичайно важко, астрофізикам доводиться покладатися на теоретичне моделювання, щоб зрозуміти динаміку пар чорних дір.

Read more

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Пошук інформації на порталі

news 25 07 23 1v

 

Разюче нове зображення, оприлюднене 25 липня поточного року Європейською південною обсерваторією (European Southern Observatory, ESO), дає підказки про можливий процес формування таких масивних планет, як Юпітер. За допомогою Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) ESO та Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA), дослідники виявили великі пилові згустки поблизу молодої зорі. Ці згустки можуть колапсувати (стискатися), що приведе до утворення планет-гігантів.

 

«Це відкриття справді захопливе, бо знаменує перше виявлення згустків навколо молодої зорі, які можуть породжувати великі планети», — сказала Аліса Зурло (Alice Zurlo), дослідниця з Університету Дієґо Порталес в Чилі, яка брала участь у спостереженнях.

 

Робота заснована на захопливому зображенні, отриманому за допомогою спектро-поляриметричного висококонтрастного приймача для вивчення екзопланет (Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet REsearch, SPHERE) на VLT ESO. Воно показує разючі подробиці речовини навколо зорі V960 Mon. Ця молода зоря лежить на відстані понад 5000 світлових років від Землі в напрямку сузір’я Однорога.

 

news 25 07 23 2vНа мапі показано положення зорі V960 Mon у сузір’ї Однорога. На мапі наведено більшість зір, видимих неозброєним оком за хороших умов. Авторські права на зображення: ESO, IAU та Sky & Telescope. Фото з сайту www.eso.org.

 

Вона привернула увагу астрономів, коли у 2014 році раптово збільшила яскравість у понад двадцять разів. Спостереження, виконані за допомогою SPHERE, зроблені незабаром після початку цього «спалаху» яскравості, показали: речовина, що обертається навколо V960 Mon, скупчується в кілька складних спіральних рукавів, які простягаються на відстані, більші, ніж Сонячна система.

 

news 25 07 23 3vНа зображенні показано ділянку зоряного неба навколо місця розташування зорі V960 Mon. Це зображення створено із зображень Цифрового огляду неба 2 (Digitized Sky Survey 2). Авторські права на зображення: ESO/Digitized Sky Survey 2. Подяка: Davide De Martin. Фото з сайту www.eso.org.

 

Це відкриття спонукало астрономів проаналізувати архівні спостереження системи, зроблені за допомогою ALMA, в якій ESO є партнером. Спостереження VLT дають змогу досліджувати розподіл пилу навколо зорі, натомість ALMA може зазирнути всередину пилової хмари. «З даних від ALMA стало очевидно, що спіральні рукави зазнають фрагментації, внаслідок чого утворюються згустки з масами, які відповідають масі планет», — зазначила Зурло.

 

news 25 07 23 4v

Ліворуч на світлині жовтим кольором показано молоду зорю V960 Mon та пил, що її оточує. Зображення отримано за допомогою спектро-поляриметричного висококонтрастного приймача для вивчення екзопланет (Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet REsearch, SPHERE), встановленим на Дуже великому телескопі Європейської південної обсерваторії. Світло, відбиваючись від пилу, що обертається навколо зорі, поляризується, тобто коливається у чітко визначеному напрямку, а не випадково. Його і реєструє приймач SPHERE, відкриваючи спіральні рукави.

Авторські права на зображення: ESO/ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/Вебер та ін. Фото з сайту www.eso.org.

 

Астрономи вважають, що планети-гіганти утворюються або внаслідок «зростання ядра», коли частинки пилу збираються разом, або внаслідок «гравітаційної нестабільності», коли великі згустки речовини навколо зорі стискаються (колапсують). Хоча дослідники раніше знаходили докази для першого з цих сценаріїв, доказів другого майже не було.

 

«Ніхто досі не спостерігав гравітаційної нестабільності, що відбувається в масштабах планети», — сказав Філіп Вебер (Philipp Weber), дослідник з Сантьягського університету в Чилі, який керував дослідженням. Його результати оприлюднено в The Astrophysical Journal Letters.

 

«Наша група шукала ознаки того, як формуються планети більше десяти років, і ми у великому захваті від цього неймовірного відкриття», — додав учасник наукової групи Себастьян Перес (Sebastián Pérez) з Сантьягського університету.

 

Інструменти Європейської південної обсерваторії допоможуть астрономам розкрити більше деталей цієї захопливої планетної системи, що формується. Надзвичайно великий телескоп (Extremely Large Telescope, ELT) ESO відіграватиме в цьому головну роль. ELT, який зараз будують в чилійській пустелі Атакама, зможе спостерігати за системою докладніше, ніж будь-коли раніше, збираючи про неї важливу інформацію. «ELT дасть змогу досліджувати хімічний склад згустків, що допоможе нам дізнатися більше про склад речовини, з якої утворюються планети», — підсумував Вебер.

 

За інф. з сайту www.eso.org підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1