Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Розв’язок астрофізичної проблеми пов’язує темну матерію та надмасивні чорні діри

24 липня 2024

Нове дослідження, можливо, виявило зв’язок між надмасивними чорними дірами та частинками темної матерії, що могло б вирішити проблему, яка десятиліттями турбувала астрофізиків: «проблему останнього парсека».

 

 

Торік міжнародна група дослідників виявила фоновий «гул» гравітаційних хвиль. Вони припустили, що цей фоновий сигнал виходить від мільйонів пар надмасивних чорних дір, що зливаються.

 

Надмасивні чорні діри в сотні тисяч до мільярдів разів більші за масою, ніж Сонце. Але теорія вказує на те, що такі злиття між парами надмасивних чорних дір не мають відбутися. Оскільки спостерігати такі об’єкти надзвичайно важко, астрофізикам доводиться покладатися на теоретичне моделювання, щоб зрозуміти динаміку пар чорних дір.

Read more

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Пошук інформації на порталі

Національна дослідницька лабораторія оптичної та інфрачервоної астрономії США (National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory, NOIRLab NSF) оприлюднила колосальний обсяг астрономічних даних — цей «гобелен» демонструє велич нашого Молочного Шляху з безпрецедентними подробицями.

 

news 20 01 23 1v

 

Астрономи опублікували результати величезного огляду галактичної площини Молочного Шляху. Це новий набір даних про 3,32 мільярда небесних об’єктів. Натепер він є, мабуть, найбільшим каталогом небесних світил. Дані для цього безпрецедентного дослідження отримано в Міжамериканській обсерваторії Серро-Тололо Національного наукового фонду в Чилі за допомогою камери темної енергії, розробленої Міністерством енергетики США.

 

Галактика Молочний Шлях містить сотні мільярдів зір, ділянки зореутворення і темні хмари пилу та газу. Отримання зображень та каталогізація цих об’єктів для вивчення — важке завдання, але нещодавно опублікований набір астрономічних даних, відомий як другий випуск даних огляду площини камерою темної енергії (Dark Energy Camera Plane Survey, DECaPS2), показує приголомшливу кількість цих об’єктів у безпрецедентних деталях. Дослідження DECaPS2, на виконання якого знадобилося два роки і яке зібрало понад 10 терабайт даних за результатами 21 400 окремих експозицій, ідентифікувало приблизно 3,32 мільярда об’єктів. Це, можливо, найбільший такий каталог, досі укладений. Астрономи та громадськість можуть працювати з набором даних тут.

 

Цю безпрецедентну колекцію сфотографували інструментом Dark Energy Camera (DECam) на 4-метровому телескопі Віктора Бланко (Victor M. Blanco) в Міжамериканській обсерваторії Серро Тололо (Cerro Tololo Inter-American Observatory, CTIO), що працює під орудою NOIRLab NSF. CTIO — це мережа міжнародних астрономічних телескопів, розташованих на вершині Серро Тололо в Чилі на висоті 2200 метрів. Висока точка огляду CTIO дає астрономам неперевершений вид на південну небесну півкулю, що дало змогу за допомогою DECam оглянути південну частину площини Галактики з такими подробицями.

 

DECaPS2 — це огляд площини Молочного Шляху, який видно на південному небі, зроблений в оптичному та ближньому інфрачервоному діапазонах. Перший набір даних від DECaPS оприлюднено в 2017 році. Завдяки новим даним, тепер він охоплює 6,5% нічного неба і має приголомшливі 130 градусів у довжину. Хоча це може здатися скромним, але це в 13 000 разів більше площі видимого диска повного Місяця.

 

Набір даних DECaPS2 доступний для наукової спільноти. Його розміщено в лабораторії AstroData Lab NOIRLab, яка є частиною Центру обробки наукових даних (Community Science and Data Center). Інтерактивний доступ до зображення із масштабуванням у веб-браузері доступний із Legacy Survey Viewer, World Wide Telescope та Aladin.

 

Більшість зір і пилу в Молочному Шляху містяться в його диску, де розташовані спіральні рукави. Ця велика кількість зір і пилу створює гарні зображення, але водночас це також ускладнює спостереження за площиною Галактики. Темні вусики пилу, які пронизують це зображення, поглинають світло зір і повністю закривають тьмяніші з них, а світло від розсіяних туманностей заважає будь-яким спробам виміряти яскравість окремих об’єктів. Інша проблема виникає через величезну кількість зір, які можуть накладатися на зображенні та ускладнювати відокремлення окремих зір від їхніх сусідів.

 

news 20 01 23 2vДля порівняння. На цій світлині зображення з низькою роздільною здатністю даних DECaPS2 накладено на зображення всього неба. Вставка – це знімок невеликої частини даних DECaPS2 у повній роздільній здатності. Авторські права на зображення: DECaPS2/DOE/FNAL/DECam/CTIO/NOIRLab/NSF/AURA/E. Slawik. Фото з сайту https://noirlab.edu.

 

Незважаючи на труднощі, астрономи заглибились у площину Галактики, щоб краще зрозуміти наш Молочний Шлях. Завдяки спостереженням на довжинах хвиль, близьких до інфрачервоного світла, вони змогли проникнути повз більшу частину пилу, що поглинає видиме світло. Дослідники також використали інноваційний підхід до обробки даних, який дозволив їм краще передбачити фон кожної зорі. Це допомогло пом’якшити вплив туманностей і переповнених зоряних полів на такі великі астрономічні зображення, забезпечивши точніший остаточний каталог оброблених даних.

 

«Одна з головних причин успіху DECaPS2 полягає в тому, що ми просто вказали на ділянку із надзвичайно високою щільністю зір і були обережні щодо виявлення джерел, які з’являються майже одне над одним», — сказав Ендрю Сайджарі (Andrew Saydjari), аспірант Гарвардського університету, науковий співробітник Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики і провідний автор статті. «Це дозволило нам створити найбільший каталог з подібних (за кількістю спостережуваних об’єктів) за допомогою однієї камери».

 

«У поєднанні із зображеннями Pan-STARRS 1, DECaPS2 завершує 360-градусний панорамний огляд диска Молочного Шляху та додатково визначає набагато тьмяніші зорі», — сказав Едвард Шлафлі (Edward Schlafly), дослідник Наукового інституту космічного телескопа, яким керує AURA, і співавтор статті з описом DECaPS2, опублікованої в Astrophysical Journal Supplement. «Завдяки цьому новому дослідженню ми можемо нанести на мапу тривимірну структуру зір і пилу Молочного Шляху в безпрецедентних деталях».

 

news 20 01 23 3vЦе зображення, наповнене зорями і темними хмарами пилу, є невеликим фрагментом — отвір від уколу шпильки — огляду площини камерою темної енергії (Dark Energy Camera Plane Survey, DECaPS2). Новий набір даних містить приголомшливі 3,32 мільярда небесних об’єктів. Це, мабуть, найбільший натепер такий каталог. Дані для цього безпрецедентного дослідження були зібрані в Міжамериканській обсерваторії Серро Тололо Національного наукового фонду в Чилі за допомогою Камери темної енергії, виготовленої Департаментом енергетики США. Авторські права на зображення: DECaPS2/DOE/FNAL/DECam/CTIO/NOIRLab/NSF/AURA. Фото з сайту https://noirlab.edu.

 

«Починаючи з моєї роботи над Sloan Digital Sky Survey (Слоанівський цифровий огляд неба — Ред.) два десятиліття тому, я шукав спосіб робити кращі вимірювання на складному тлі», — сказав Дуглас Фінкбайнер (Douglas Finkbeiner), професор Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики, головний дослідник проєкту та співавтор статті. «Ця робота дала змогу досягти такої мети і навіть більше!»

 

«Це суттєве технічне досягнення. Уявіть собі групове фото понад трьох мільярдів людей, і кожну окрему людину можна впізнати!», — сказала Дебра Фішер (Debra Fischer), директор відділу астрономічних наук Національного наукового фонду. «Астрономи вивчатимуть цей докладний портрет понад трьох мільярдів зір у Молочному Шляху протягом десятиліть. Це фантастичний приклад того, чого може досягти партнерство між федеральними агентствами».

 

Камеру темної енергії було створено для дослідження темної енергії, яке Міністерство енергетики та Національний науковий фонд США виконали протягом 2013 — 2019 років.

 

За інф. з сайту https://noirlab.edu підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1