Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Розв’язок астрофізичної проблеми пов’язує темну матерію та надмасивні чорні діри

24 липня 2024

Нове дослідження, можливо, виявило зв’язок між надмасивними чорними дірами та частинками темної матерії, що могло б вирішити проблему, яка десятиліттями турбувала астрофізиків: «проблему останнього парсека».

 

 

Торік міжнародна група дослідників виявила фоновий «гул» гравітаційних хвиль. Вони припустили, що цей фоновий сигнал виходить від мільйонів пар надмасивних чорних дір, що зливаються.

 

Надмасивні чорні діри в сотні тисяч до мільярдів разів більші за масою, ніж Сонце. Але теорія вказує на те, що такі злиття між парами надмасивних чорних дір не мають відбутися. Оскільки спостерігати такі об’єкти надзвичайно важко, астрофізикам доводиться покладатися на теоретичне моделювання, щоб зрозуміти динаміку пар чорних дір.

Read more

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Пошук інформації на порталі

news 20 11 23 v

 

Недавно в Інтернеті був опублікований панхроматичний знімок двох масивних скупчень галактик, які зливаються. Вони мають спільне позначення MACS0416 (MACS J0416.1-2403); деколи про них говорять як про єдине скупчення галактик. Цей об’єкт виявлено на зображеннях, що їх отримав Космічний телескоп ім. Едвіна Габбла в ході виконання «Огляду масивних скупчень» (англійською: Massive Cluster Survey, MACS). Об’єкт MACS0416 проєктується на сузір’я Ерідана, його координати на небесній сфері такі — пряме піднесення: 04h 16m 09.9s; схилення: −24° 03′ 58″. Світло від його галактик лине в просторах Всесвіту аж 4,3 млрд років, перш ніж потрапить до нас; червоне зміщення для об’єкта MACS0416 становить 0.4.

 

Зображення, яке розміщене на початку замітки, є комбінацією знімків (з тривалою експозицією) Космічного телескопа ім. Джеймса Вебба (the James Webb Space Telescope) в інфрачервоних променях та Космічного телескопа ім. Едвіна Габбла (the Hubble Space Telescope) у видимому світлі. Національне аерокосмічне агентство США (NASA) назвало цей глибокий (довга експозиція) знімок найбарвистішим зображенням космосу, адже його отримано в ділянці електромагнітного спектра 400—5000 нм. Це один із найдокладніших знімків космосу, отриманих досі.

 

 

Забарвлення тої чи тої галактики вказує на її відстань від нас: найголубіші галактики — найближчі до нас, для них характерне активне зореутворення, їх добре «бачить» Космічний телескоп ім. Е. Габбла; червоні ж галактики розміщені набагато дальше, їх добре розпізнає Космічний телескоп ім. Дж. Вебба. Але є і винятки з цього правила: деякі близькі до нас галактики мають червоний колір через велику кількість пилу в них, який поглинає блакитні промені.

 

За інф. з сайтів https://esahubble.org та https://skyandtelescope.org підготувала Лідія Свачій

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1