Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

news 12 07 22Професійні астрономи та шанувальники найдавнішої науки про Космос діждалися цього дня — 12 липня 2022 року стали доступні широкому загалу перші зображення, отримані за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба.

 

Першу світлину оприлюднив на початку доби 12 липня за київським часом президент Джо Байден на спеціально скликаному в Білому домі брифінгу. На ній показано скупчення галактик SMACS 0723. Це перше «глибоке поле» Вебба. Воно охоплює ділянку неба розміром приблизно з піщинку, яку хтось на Землі тримає на відстані витягнутої руки, і показує тисячі галактик на крихітній ділянці величезного Всесвіту.

 

news 12 07 22v

Перше зображення, зроблене космічним телескопом Джеймса Вебба, — це найглибший і найчіткіший знімок далекого Всесвіту в інфрачервоних променях на тепер. Скупчення галактик SMACS 0723, відоме як Перше глибоке поле (First Deep Field) Вебба, переповнене деталями. Тисячі галактик, включаючи найслабкіші об’єкти, які коли-небудь спостерігали в інфрачервоному діапазоні, вперше з’явилися в полі зору Вебба. Фото з сайту NASA.

 

Знімок глибокого поля, отриманий за допомогою камери ближнього інфрачервоного діапазону Вебба (Near-Infrared Camera, NIRCam), є композицією зображень на різних довжинах хвиль. Їх отримали протягом 12,5 годин роботи приймача. Цікаво, що Космічний телескоп імені Габбла робив знімки глибоких полів протягом тижнів.

 

Скупчення галактик SMACS 0723 на зображенні є таким, яким воно було 4,6 мільярда років тому. Сукупна маса його галактик діє як гравітаційна лінза, збільшуючи набагато віддаленіші галактики позаду нього. Приймач NIRCam Вебба чітко сфокусував ці далекі галактики — вони мають крихітні слабкі структури, які ніколи раніше не бачили, зокрема зоряні скупчення та дифузні елементи. Дослідники незабаром почнуть дізнаватися більше про масу, вік, історію та склад галактик, оскільки Вебб призначено, зокрема, і для пошуку найдавніших галактики у Всесвіті.

 

NASA у партнерстві з ESA (Європейським космічним агентством) і CSA (Канадським космічним агентством) опублікує повний набір перших повнокольорових зображень від Вебба та спектроскопічних даних під час телевізійної трансляції, яка розпочнеться о 17 год 30 хв за київським часом (14:30 UTC) у вівторок, 12 липня, з Центру космічних польотів імені Ґоддарда в Грінбелті, штат Меріленд.

 

За інф. з сайту www.nasa.gov підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1