Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Розв’язок астрофізичної проблеми пов’язує темну матерію та надмасивні чорні діри

24 липня 2024

Нове дослідження, можливо, виявило зв’язок між надмасивними чорними дірами та частинками темної матерії, що могло б вирішити проблему, яка десятиліттями турбувала астрофізиків: «проблему останнього парсека».

 

 

Торік міжнародна група дослідників виявила фоновий «гул» гравітаційних хвиль. Вони припустили, що цей фоновий сигнал виходить від мільйонів пар надмасивних чорних дір, що зливаються.

 

Надмасивні чорні діри в сотні тисяч до мільярдів разів більші за масою, ніж Сонце. Але теорія вказує на те, що такі злиття між парами надмасивних чорних дір не мають відбутися. Оскільки спостерігати такі об’єкти надзвичайно важко, астрофізикам доводиться покладатися на теоретичне моделювання, щоб зрозуміти динаміку пар чорних дір.

Read more

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Пошук інформації на порталі

news 12 07 22Професійні астрономи та шанувальники найдавнішої науки про Космос діждалися цього дня — 12 липня 2022 року стали доступні широкому загалу перші зображення, отримані за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба.

 

Першу світлину оприлюднив на початку доби 12 липня за київським часом президент Джо Байден на спеціально скликаному в Білому домі брифінгу. На ній показано скупчення галактик SMACS 0723. Це перше «глибоке поле» Вебба. Воно охоплює ділянку неба розміром приблизно з піщинку, яку хтось на Землі тримає на відстані витягнутої руки, і показує тисячі галактик на крихітній ділянці величезного Всесвіту.

 

news 12 07 22v

Перше зображення, зроблене космічним телескопом Джеймса Вебба, — це найглибший і найчіткіший знімок далекого Всесвіту в інфрачервоних променях на тепер. Скупчення галактик SMACS 0723, відоме як Перше глибоке поле (First Deep Field) Вебба, переповнене деталями. Тисячі галактик, включаючи найслабкіші об’єкти, які коли-небудь спостерігали в інфрачервоному діапазоні, вперше з’явилися в полі зору Вебба. Фото з сайту NASA.

 

Знімок глибокого поля, отриманий за допомогою камери ближнього інфрачервоного діапазону Вебба (Near-Infrared Camera, NIRCam), є композицією зображень на різних довжинах хвиль. Їх отримали протягом 12,5 годин роботи приймача. Цікаво, що Космічний телескоп імені Габбла робив знімки глибоких полів протягом тижнів.

 

Скупчення галактик SMACS 0723 на зображенні є таким, яким воно було 4,6 мільярда років тому. Сукупна маса його галактик діє як гравітаційна лінза, збільшуючи набагато віддаленіші галактики позаду нього. Приймач NIRCam Вебба чітко сфокусував ці далекі галактики — вони мають крихітні слабкі структури, які ніколи раніше не бачили, зокрема зоряні скупчення та дифузні елементи. Дослідники незабаром почнуть дізнаватися більше про масу, вік, історію та склад галактик, оскільки Вебб призначено, зокрема, і для пошуку найдавніших галактики у Всесвіті.

 

NASA у партнерстві з ESA (Європейським космічним агентством) і CSA (Канадським космічним агентством) опублікує повний набір перших повнокольорових зображень від Вебба та спектроскопічних даних під час телевізійної трансляції, яка розпочнеться о 17 год 30 хв за київським часом (14:30 UTC) у вівторок, 12 липня, з Центру космічних польотів імені Ґоддарда в Грінбелті, штат Меріленд.

 

За інф. з сайту www.nasa.gov підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1