Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Чорну діру середньої маси виявлено в наймасивнішому кулястому скупченні Молочного Шляху

11 липня 2024

Вивчивши понад 500 зображень, отриманих за допомогою Космічного телескопа імені Габбла, астрономи знайшли докази існування чорної діри з масою 20 000 сонячних мас у центрі Омега Кентавра, кулястого скупчення, яке лежить в сузір’ї Кентавра на відстані 5430 парсек (17 710 світлових років) від Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

Звідки беруться квазари — найяскравіші, найпотужніші об’єкти у Всесвіті? Британські дослідники виявили, що вони запалюються внаслідок зіткнення галактик.

 

news 28 04 23 v

 

Квазари, або «квазізоряні астрономічні об’єкти» (“quasi-stellar astronomical objects”), астрономи вперше виявили в 1962 році. Відтоді астрофізиків цікавило питання, що може забезпечити живлення цих об’єктів. Адже їм якимось чином вдається зібрати яскравість трильйона Сонць в об’єм розміром з Сонячну систему.

 

Дослідники з Шеффілдського і Гартфордширського університетів опрацювали спостережні дані, отримані за допомогою телескопа Ісаака Ньютона в Ла-Пальма на Канарських островах, щоб знайти ознаки злиття галактик навколо квазарів.

 

У всіх галактиках є газ та інша речовина. Велика частина цього газу лежить поза досяжністю надмасивних чорних дір, які містяться в центрах більшості галактик.

 

Але зіткнення галактик спрямовують цей газ до надмасивних чорних дір, де він зрештою стає жертвою величезної гравітації «бегемота» в центрі галактики. Незадовго до того, як у галактиках, що зливаються, надмасивна чорна діра поглине газ, він виділить надзвичайну кількість випромінювання. І вуаля (подивіться-но — Ред.), народився квазар.

 

Спотворені структури у зовнішніх областях галактик, які містять квазари, свідчать про такий генезис.

 

Астрофізики порівняли 48 галактик з квазарами з понад сотнею галактик без квазарів. Результати показують, що галактики з квазарами приблизно втричі частіше взаємодіють або стикаються з іншими галактиками.

 

«Квазари — одне з найекстремальніших явищ у Всесвіті, й те, що ми бачимо, ймовірно, показує майбутнє нашої галактики Молочний Шлях, коли вона зіткнеться з галактикою Андромеди приблизно через п’ять мільярдів років», — сказав професор Клайв Тадгантер (Clive Tadhunter) з Шеффілдського університету. «Захопливо спостерігати за цими подіями і нарешті зрозуміти, чому вони відбуваються, але, на щастя, Земля ще деякий час не буде близько до одного з таких апокаліптичних епізодів».

 

«Це сфера, про яку вчені всього світу прагнуть дізнатися більше», — додав доктор Джонні Пірс (Jonny Pierce) з Гартфордширського університету. «Однією з головних наукових мотивацій для створення космічного телескопа Джеймса Вебба було вивчення найдавніших галактик у Всесвіті. І “Вебб” здатний виявляти світло навіть від найвіддаленіших квазарів, що виникло майже 13 мільярдів років тому. Квазари відіграють головну роль у нашому розумінні історії Всесвіту і, можливо, також майбутнього Молочного Шляху».

 

За інф. з сайту https://cosmosmagazine.com підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1