Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

CERN бере участь у пошуку темних фотонів

22 листопада 2023

 

У пошуках частинок темної матерії є два основних підходи. По-перше, шукати частинки, які розпадаються природним шляхом, коли вони проходять крізь речовину. Зазвичай це стосується нейтринних обсерваторій, таких як IceCube, де частинка темної матерії, стикаючись із ядрами, може спричинити слабкий спалах світла. Поки це нічого не дало. Другий підхід полягає в зіткненні частинок у прискорювачі частинок. Цей підхід також не дав змоги знайти частинки темної матерії, але було достатньо цікавих натяків на те, що CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) має з цим справу. Останній запуск Великого адронного колайдера спрямований на пошук так званих темних фотонів.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 30 08 23 v

 

Завдяки якісній спостережній кампанії із залученням 12 телескопів як на Землі, так і в космосі, серед яких були й три інструменти Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), астрономи виявили дивну поведінку пульсара, «мертвої» зорі з надшвидким обертанням. Відомо — цей таємничий об’єкт майже постійно перемикається між двома режимами яскравості, що досі було загадкою. Але тепер астрономи виявили: таке перемикання спричиняють раптові викиди речовини з пульсара протягом дуже коротких періодів часу.

 

«Ми були свідками надзвичайних космічних подій, коли величезна кількість матерії, схожої на космічні гарматні ядра, запускається в космос протягом дуже короткого проміжку часу в десятки секунд від маленького, щільного небесного об’єкта, що обертається з неймовірно високою швидкістю», — сказала Марія Крістіна Баґліо (Maria Cristina Baglio), дослідник Нью-Йоркського університету Абу-Дабі, пов’язаного з Італійським національним інститутом астрофізики (Italian National Institute for Astrophysics, INAF), перший автор статті, опублікованої в Astronomy & Astrophysics.

 

Пульсар — це нейтронна зоря з сильним магнітним полем, що швидко обертається навколо власної осі, і яка надсилає в космос промінь електромагнітного випромінювання. Він пронизує космічний простір, як промінь маяка, котрий сканує навколишнє середовище. Це випромінювання астрономи реєструють тоді, коли промінь потрапляє на лінію зору, спрямовану на Землю. У такому разі можна фіксувати пульсації яскравості зорі, якщо її видно з нашої планети.

 

PSR J1023+0038, або скорочено J1023, є особливим типом пульсара з дивною поведінкою. Розташований на відстані приблизно 4500 світлових років від нас у напрямку сузір’я Секстана, він обертається навколо іншої зорі на близькій до неї відстані. Протягом останнього десятиліття пульсар активно перетягував речовину від свого супутника, яка накопичувалася в диску навколо пульсара і повільно спадала на його поверхню.

 

Відтоді, як почався цей процес накопичення матерії, промінь «маяка» практично зник, і пульсар почав неперервно перемикатися між двома режимами. У «високому» режимі пульсар випромінює яскраве рентгенівське, ультрафіолетове та видиме світло, тоді як у «низькому» режимі він тьмяніший на цих частотах і випромінює більше радіохвиль. Пульсар може залишатися в кожному режимі протягом декількох секунд або хвилин, а потім переходити в інший режим всього за кілька секунд. Це перемикання досі спантеличувало астрономів.

 

«Щоб зрозуміти поведінку цього пульсара, нашу безпрецедентну спостережну кампанію ми виконали за допомогою дюжини передових наземних і космічних телескопів», — зазначив Франческо Коті Зелаті (Francesco Coti Zelati), дослідник з Інституту космічних наук в Барселоні, Іспанія, співавтор статті. Серед них були Дуже великий телескоп (Very Large Telescope, VLT) ESO і Телескоп нової технології (New Technology Telescope, NTT) ESO, які виявляли видиме та ближнє інфрачервоне світло, а також Велика міліметрова/субміліметрова антена Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA). Її Європейська південна обсерваторія використовує на умовах партнерства з іншими установами. Протягом двох ночей у червні 2021 року науковці спостерігали, як система здійснила понад 280 перемикань між високим і низьким режимами.

 

«Ми виявили, що перемикання режимів відбувається через складну взаємодію між вітром від пульсара, потоком високоенергетичних частинок, що надходить від пульсара, і речовиною, яка падає на пульсар», — сказав Коті Зелаті, який також пов’язаний з INAF.

 

У низькому режимі речовина тече до пульсара у вигляді вузького струменя, перпендикулярного диску. Поступово ця речовина накопичується все ближче й ближче до пульсара, і у якийсь момент її вражає вітер, що дме від зорі. Це спричиняє нагрівання матерії і система починає працювати у високому режимі: яскраво світиться в рентгенівському, ультрафіолетовому та видимому світлі. Зрештою, пульсар через дію вітру видаляє згустки гарячої речовини вздовж струменя, що йде від нього, і з меншою кількістю гарячої матерії в диску система світиться менш яскраво, перемикаючись назад у низький режим.

 

Хоча це відкриття розкрило таємницю дивної поведінки J1023, астрономам ще є про що дізнатися, вивчаючи цю унікальну систему. Тому телескопи ESO й надалі допомагатимуть астрономам спостерігати за цим незвичайним пульсаром. Зокрема, Надзвичайно великий телескоп ESO (Extremely Large Telescope, ELT), який зараз будують в Чилі, дасть змогу мати безпрецедентний огляд механізмів перемикання J1023. «ELT дасть нам змогу отримати головну інформацію про кількість, розподіл, динаміку та енергетику речовини, що міститься навколо пульсара й впливає на перемикання режимів», — підсумував Серхіо Кампана (Sergio Campana), директор з досліджень обсерваторії Брера INAF та співавтор дослідження.

 

За інф. з сайту www.eso.org підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1