Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

news 19 04 22v

 

Використавши дані, отримані за допомогою космічного телескопа NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), група астрономів з України виявила транзити п’яти комет навколо зорі Бета Живописця (Beta Pictoris, β Pictoris). Ця друга за яскравістю зоря в сузір’ї Живописця лежить на відстані приблизно 63 світлових років від Землі.

 

Бета Живописця — зоря спектрального класу A5 з масою приблизно в 1,8 рази більшою, ніж у Сонця. Її вік становить лише 20 мільйонів років. Навколо зорі є диск з газу і пилу, велика кількість кометоподібних тіл і дві екзопланети-гіганти: Бета Живописця b і Бета Живописця c.

 

Бета Живописця b — газовий гігант, маса якого приблизно в 9—13 разів перевищує масу Юпітера. Екзопланета обертається навколо материнської зорі з періодом 22 роки на відстані 9,8 астрономічних одиниць (а. о.).

 

Маса екзопланети Бета Живописця c у 8,2 рази більша, ніж маса Юпітера. Це небесне тіло лежить набагато ближче до своєї зорі: відстань за оцінками становить 2,7 а. о., а орбітальний період приблизно 1200 діб.

 

«Про короткочасну оптичну зміну яскравості Beta Pictoris вперше повідомили у 1995 році», — пишуть у своїй роботі доктор Яків Павленко та його колеги з Головної астрономічної обсерваторії НАН України та Астрономічної обсерваторії Національного університету імені Тараса Шевченка.

 

«Для пояснення цього явища було зроблено припущення про те, що найімовірніше відбувається розсіювання світла зорі на пиловій хмарі видовженої форми або кометній комі, що проходить перед диском зірки».

 

Кілька років тому (в 2019 р. — Ред.) науковці з Інсбруцького університету виконали аналіз кривої блиску Бета Живописця на основі даних TESS і виявили три транзитні події, тобто зменшення світла, що надходить від зорі, спричинене проходженням перед її диском якогось небесного тіла. Астрономи пояснили ці явища тим, що перед диском зорі Бета Живописця пройшли екзокомети.

 

«Метою нашого дослідження було виконання подальших досліджень кривих блиску Beta Pictoris шляхом пошуку транзитних подій, які можна інтерпретувати як проходження екзокомети перед диском зорі», — зазначили українські астрономи. Для цього вони проаналізували дані TESS з Архіву Мікульскі для космічних телескопів (Mikulski Archive for Space Telescopes, MAST).

 

Було виявлено п’ять нових чітких подій зменшення інтенсивності випромінювання на кривій блиску зорі з розподілом, що нагадує очікувані профілі кривої через проходження тіла, схожого на екзокомету, перед диском зорі. Орбітальні відстані транзитних об’єктів становили від 0,5 до 1,5 а.о.

 

«Ці нові транзити мають асиметричні профілі з дуже невеликим падінням випромінювання на рівні 0,03% і тривалістю від 0,51 до 2,01 діб», — зазначили автори дослідження. «Виявлені транзити дуже схожі за тривалістю та глибиною на ті неглибокі асиметричні спади світла (за винятком останнього, який є не таким чітким через грубе наведення космічного телескопа), які були зафіксовані в 2019 році».

 

«Ми робимо висновок, що молода система Бета Живописця демонструє значну кометну активність», — підсумували українські астрономи. Статтю науковців «New exocomets of β Pic» оприлюднив журнал Astronomy & Astrophysics.

 

За інф. з сайту www.sci-news.com підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1