Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Близька взаємодія понад 10 000 років тому закрутила спіралі в диску поблизу центра Галактики

23 червня 2022

Група дослідників з Китаю, США та Німеччини, серед яких Цичжоу Чжан (Qizhou Zhang) з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики (Center for Astrophysics | Harvard & Smithsonian), за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) виявила акреційний диск з двома спіральними рукавами навколо молодої зорі поблизу центра галактики Молочний Шлях.

 

 

Диск, можливо, зазнав деформації внаслідок близького зіткнення з об’єктом, що пролетів повз зорю. Це і спричинило утворення спіральних рукавів. Статтю науковців оприлюднив інтернет-журнал Nature Astronomy.

Докладніше:

Астрономи склали мапу ділянки зореутворення в туманності за межами нашої галактики

15 червня 2022

Астрономи оприлюднили складні подробиці ділянки з активним утворенням зір під назвою 30 Золотої Риби, також відомої як туманність Тарантул.

 

 

Для цього науковці виконали нові спостереження за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA). На зображенні з високою роздільною здатністю, оприлюдненому Європейською південною обсерваторією (European Southern Observatory, ESO), і для створення якого використовували дані ALMA, ми бачимо туманність у новому світлі. Зокрема тонкі газові хмари, що дають уявлення про те, як масивні зорі «перелаштовують» цей регіон.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 19 04 22v

 

Використавши дані, отримані за допомогою космічного телескопа NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), група астрономів з України виявила транзити п’яти комет навколо зорі Бета Живописця (Beta Pictoris, β Pictoris). Ця друга за яскравістю зоря в сузір’ї Живописця лежить на відстані приблизно 63 світлових років від Землі.

 

Бета Живописця — зоря спектрального класу A5 з масою приблизно в 1,8 рази більшою, ніж у Сонця. Її вік становить лише 20 мільйонів років. Навколо зорі є диск з газу і пилу, велика кількість кометоподібних тіл і дві екзопланети-гіганти: Бета Живописця b і Бета Живописця c.

 

Бета Живописця b — газовий гігант, маса якого приблизно в 9—13 разів перевищує масу Юпітера. Екзопланета обертається навколо материнської зорі з періодом 22 роки на відстані 9,8 астрономічних одиниць (а. о.).

 

Маса екзопланети Бета Живописця c у 8,2 рази більша, ніж маса Юпітера. Це небесне тіло лежить набагато ближче до своєї зорі: відстань за оцінками становить 2,7 а. о., а орбітальний період приблизно 1200 діб.

 

«Про короткочасну оптичну зміну яскравості Beta Pictoris вперше повідомили у 1995 році», — пишуть у своїй роботі доктор Яків Павленко та його колеги з Головної астрономічної обсерваторії НАН України та Астрономічної обсерваторії Національного університету імені Тараса Шевченка.

 

«Для пояснення цього явища було зроблено припущення про те, що найімовірніше відбувається розсіювання світла зорі на пиловій хмарі видовженої форми або кометній комі, що проходить перед диском зірки».

 

Кілька років тому (в 2019 р. — Ред.) науковці з Інсбруцького університету виконали аналіз кривої блиску Бета Живописця на основі даних TESS і виявили три транзитні події, тобто зменшення світла, що надходить від зорі, спричинене проходженням перед її диском якогось небесного тіла. Астрономи пояснили ці явища тим, що перед диском зорі Бета Живописця пройшли екзокомети.

 

«Метою нашого дослідження було виконання подальших досліджень кривих блиску Beta Pictoris шляхом пошуку транзитних подій, які можна інтерпретувати як проходження екзокомети перед диском зорі», — зазначили українські астрономи. Для цього вони проаналізували дані TESS з Архіву Мікульскі для космічних телескопів (Mikulski Archive for Space Telescopes, MAST).

 

Було виявлено п’ять нових чітких подій зменшення інтенсивності випромінювання на кривій блиску зорі з розподілом, що нагадує очікувані профілі кривої через проходження тіла, схожого на екзокомету, перед диском зорі. Орбітальні відстані транзитних об’єктів становили від 0,5 до 1,5 а.о.

 

«Ці нові транзити мають асиметричні профілі з дуже невеликим падінням випромінювання на рівні 0,03% і тривалістю від 0,51 до 2,01 діб», — зазначили автори дослідження. «Виявлені транзити дуже схожі за тривалістю та глибиною на ті неглибокі асиметричні спади світла (за винятком останнього, який є не таким чітким через грубе наведення космічного телескопа), які були зафіксовані в 2019 році».

 

«Ми робимо висновок, що молода система Бета Живописця демонструє значну кометну активність», — підсумували українські астрономи. Статтю науковців «New exocomets of β Pic» оприлюднив журнал Astronomy & Astrophysics.

 

За інф. з сайту www.sci-news.com підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1