Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

news 20 08 17mАстероїд, позначений в астрономічних каталогах під назвою «Флоренція» (Florence), один з найбільших небесних об’єктів цього типу, наблизиться до Землі наприкінці серпня й безпечно пролетить повз нашу планету 1 вересня. В цей момент їх будуть розділяти якихось 7,0 мільйонів кілометрів — це приблизно у 18 разів більше середньої відстані Земля — Місяць. Хоча багато відомих астероїдів проходили значно ближче до Землі, але всі вони поступалися «Флоренції» своїми розмірами. «Флоренція» — найбільший з астероїдів, котрі з моменту відкриття понад століття назад класу «Навколоземні астероїди» (Near-Earth Asteroids), ризикнули так близько підійти до нашої космічної домівки.

 

news 20 08 17v

 

На малюнку показано розміщення в міжпланетному просторі Землі, Місяця і астероїда «Флоренція» в момент їх максимального зближення. Фото з сайту www.nasa.gov.

 

Проходження 1 вересня «Флоренції» поблизу Землі надасть астрономам гарну можливість виконати докладні вимірювання великого навколоземного астероїда. Зокрема, вчені, які займаються радіолокацією, сподіваються отримати зображення «Флоренції» з високою роздільною здатністю, що допоможе виявити деталі ландшафту на його поверхні розмірами до 10 метрів.

 

Хоча орбіта астероїда відома досить добре, але відомостей про такі малі структурні деталі вкрай мало, якщо не сказати, що їх катастрофічно обмаль. Інфрачервоні вимірювання, виконані з допомогою космічного телескопа Spitzer і космічного апарата NEOWISE, свідчать — діаметр «Флоренції» близький до 4,3 км, а вимірювання варіацій його яскравості вказують на те, що період його обертання, флоренційська доба, становить 2,36 години. З наближенням астероїда до Землі, в кінці серпня — на початку вересня, очікується, що його яскравість зросте до 9-ї зоряної величини — тобто цей небесний об’єкт можна буде спостерігати навіть в невеликі телескопи.

Науковці зауважують, що астероїд «Флоренція» вже «спілкувався» із Землею, — нишком від поглядів допитливих астрономів — у 1890 році. Наступного рандеву доведеться очікувати майже півстоліття.

 

Астероїд Флоренція був виявлений в 1981 році й названий на честь Флоренс Найтінгейл (1820—1910) — сестри милосердя, засновника сучасної сестринської справи та громадської активістки Великобританії.

 

За інф. з сайту www.nasa.gov підготував Георгій Ковальчук

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1