Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

news 17 01 18 mВиявлення 11 нових зоряних потоків — залишків розірваних і поглинутих нашим Молочним Шляхом невеликих галактик — названо одним з головних результатів огляду неба в рамках міжнародної програми Dark Energy Survey (DES). Над виконанням програми працюють понад 400 дослідників з різних наукових установ світу, а її мета — розкрити таємницю темної енергії.

 

Упродовж перших трьох років науковці оглянули майже 5000 квадратних градусів площі небесної сфери або одну восьму частину всього неба, виконавши приблизно 40 000 експозицій, зроблених за допомогою камери Dark Energy, й отримали сотні терабайтів даних.

 

news 17 01 18 1v

 

Камера Dark Energy, встановлена на телескопі імені Віктора Бланко в Чилі. Фото з сайту http://news.fnal.gov.

 

Камера Dark Energy (Dark Energy Camera, DECam), первинний інструмент з допомогою якого виконують огляд неба, є одним з найпотужніших нині існуючих цифрових пристроїв для отримання зображень. Її виготовили в Національній лабораторії імені Енріко Фермі (відома під назвою Фермілаб — Ред.), провідній науковій установі програми Dark Energy Survey, і встановили на 4-метровому телескопі імені Віктора Бланко в Чилі. Зображення, отримані DECam, обробляє команда науковців у Національному центрі суперкомп’ютерних технологій (National Center for Supercomputing Applications), що міститься в Іллінойському університеті.

 

Брайан Янні (Brian Yanny) з Фермілаб заявив, що «хоча дослідники DES зосереджені на проблемі темної енергії, ми хотіли дозволити астрономам вивчати ці зображення, щоб покращити наше розуміння Всесвіту». Одне нове відкриття, яке уможливили дані Dark Energy Survey, — виявлення 11 нових потоків зір навколо Молочного Шляху. Наша галактика оточена масивним ореолом темної матерії, яка створює потужну силу тяжіння на менші, сусідні галактики. Молочний Шлях, розтягуючи, розриваючи і поглинаючи ці менші системи, зростає. Вирвані з сусідніх галактик зорі утворюють потоки через все небо, які можна виявити з допомогою камери Dark Energy. Щоправда, зоряні потоки надзвичайно важко знайти, бо їх утворює відносно невелика кількість зір, розкиданих на великій площі неба.

 

news 17 01 18 2v

 

Зоряні потоки навколо галактики Молочний Шлях в уявленні художника. Фото з сайту https://news.uchicago.edu.

 

Раніше було виявлено лише близько двох десятків зоряних потоків і майже всі з них в огляді Sloan Digital Sky Survey, який є попередником DES. Зусилля, спрямовані на виявлення нових зоряних потоків в огляді Dark Energy очолювала випускниця Чиказького університету Нора Шипп (Nora Shipp).

 

«Нас цікавлять ці потоки, бо вони вказують на процеси утворення та структуру Молочного Шляху і його темного гало. Зоряні потоки дають нам можливість побачити формування великої галактики, яка утворюється з менших», — зауважила Шипп. «Ці відкриття є можливими, бо DES — найширший і найглибший калібрований огляд неба».

 

Оскільки немає загальноприйнятої угоди щодо назв для зоряних потоків, науковці огляду Dark Energy звернулися до шкіл в Чилі та Австралії з пропозицією обрати такі назви. Учні та їх вчителі працювали разом, щоб обрати назви потоків із слів корінних мов мешканців північних районів Чилі та Австралії.

 

За інф. з сайту https://news.uchicago.edu підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1