Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

news 25 04 18mОгляд сотень галактик дозволив виявити чіткий зв’язок між їхньою формою та віком зір. Галактики, які містять молоді зорі, є більш плоскими, ніж галактики зі старими зорями. Такий висновок випливає з результатів дослідження астрономів на чолі з Джессом ван де Санде (Jesse van de Sande) з Сіднейського університету, оприлюднених в журналі Nature Astronomy.

 

«Ми давно знали, що форма та вік пов’язані в дуже молодих і старих галактиках — перші плоскі, а другі круглі», — сказав Джесс ван де Санде. «Тепер уперше ми показали, що це правильно для всіх типів галактик — будь-яких форм, віку й маси».

 

news 25 04 18v

 

Плоскі спіральні галактики, як NGC 1055 (ліворуч), містять більше молодих зір з упорядкованим рухом, ніж сферичні галактики, такі як IC 2006 (праворуч). Фото з сайту www.sciencenews.org.

 

Науковці використали дані спостережень 843 галактик з огляду SAMI Galaxy Survey, щоб виявити такий взаємозв’язок. Вимірявши, як рухаються зорі, дослідники визначили еліптичність галактик — показник того, наскільки вони сплюснуті або сферичні. У високо еліптичній галактиці, наприклад такій, як гігантська спіраль Молочний Шлях, рух зір подібний до руху автомобілів на автодромі. В галактиці з низькою еліптичністю зорі рухаються більш хаотично, як рій бджіл. За кольором зір галактик визначали їх середній вік.

 

Дані про вік та рух зір дозволили виявити тенденцію: що старіші зорі, то більш випадковим є їхній рух, а отже, округліші форми галактики. Що менший вік зір, то менш випадкові їхні рухи, а форма галактики плоска.

 

Науковці зазначають: їхні результати ще не дозволяють однозначно заявити, що всі галактики формуються плоскими, а з часом набувають сферичної форми. Виявлений взаємозв’язок, можливо, має якесь інше пояснення.

 

За інф. з сайту www.sciencenews.org підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1