Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи спостерігають пробудження масивної чорної діри в реальному часі

18 червня 2024

 

Наприкінці 2019 року раніше нічим не примітна галактика SDSS1335+0728 раптом почала сяяти яскравіше, ніж будь-коли раніше. Щоб зрозуміти чому, астрономи використали дані спостережень кількох космічних і наземних обсерваторій, зокрема Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), щоб відстежити, як змінюється яскравість галактики. Виконане дослідження дало змогу дійти висновку, що вони є свідками змін, яких раніше не бачили в галактиці — ймовірно, це результат раптового пробудження масивної чорної діри в її ядрі.

Докладніше:

Нове моделювання пояснює, як надмасивні чорні діри виросли так швидко

16 червня 2024

 

Одна з головних наукових цілей обсерваторій наступного покоління (наприклад, космічного телескопа Джеймса Вебба) — спостереження за першими галактиками у Всесвіті — тими, що існували під час Космічного світанку (Cosmic Dawn). В цей період у нашому всесвіті утворилися перші зорі, галактики та чорні діри, приблизно через 50 мільйонів — 1 мільярд років після Великого Вибуху. З’ясувавши, як ці галактики формувалися та еволюціонували протягом найдавніших космологічних періодів, астрономи матимуть повну картину того, як Всесвіт змінювався з часом.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 11 05 23 1v

 

За допомогою оглядового телескопа для астрономії, що працює у видимому та інфрачервоному діапазонах електромагнітного спектра (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy, VISTA) і належить Європейській південній обсерваторії (European Southern Observatory,ESO), астрономи створили величезний інфрачервоний атлас п’яти найближчих до Землі ділянок зореутворення. Для цього вони об’єднали понад мільйон зображень. Ці великі мозаїки показують молоді зорі, які занурені в густі хмари пилу, у процесі формування. Новий атлас стане для астрономів унікальним джерелом інформації, за допомогою якого можна розшифрувати складну загадку процесу народження зір.

 

«На цих зображеннях ми можемо виявити навіть найслабкіші джерела світла, як-от зорі, набагато менші масою, ніж Сонце, та виявляти об’єкти, яких ніхто раніше не бачив», — сказав Стефан Майнґаст (Stefan Meingast), астроном Віденського університету в Австрії та перший автор нового дослідження. Його результати оприлюднив журнал Astronomy & Astrophysics. Майнґаст додав: «Це дозволить нам зрозуміти процеси, які перетворюють газ і пил на зорі».

 

Зорі утворюються, коли хмари газу та пилу руйнуються під дією власної сили тяжіння, але подробиці того, як це відбувається, до кінця не вивчені. Скільки зір народжується з хмари? Яка їхня маса? Скільки з цих зір матимуть планети?

 

Щоб відповісти на ці запитання, наукова група Майнґаста обстежила п’ять прилеглих регіонів зореутворення за допомогою телескопа VISTA в обсерваторії Паранал ESO в Чилі. Використовуючи інфрачервону камеру VISTA VIRCAM, група зареєструвала світло, що надходить із глибини хмари пилу. «Пил закриває ці молоді зорі від нас, роблячи їх практично невидимими для наших очей. Лише в інфрачервоному випромінюванні ми можемо дивитися глибоко в ці хмари і вивчати зірки на етапі формування», — пояснила Алена Роттенштайнер (Alena Rottensteiner), аспірантка Віденського університету та співавторка дослідження.

 

У дослідженні під назвою VISIONS науковці спостерігали за ділянками зореутворення в сузір’ях Оріона, Змієносця, Хамелеона, Південної Корони та Вовка. Ці регіони лежать на відстані менше 1500 світлових років від нас і такі великі, що охоплюють величезну площу на небесній сфері. Діаметр поля зору VIRCAM становить три повні Місяці, що робить його унікальним для картографування таких надзвичайно великих ділянок.

 

news 11 05 23 2vІнфрачервоне зображення об’єкта HH 909 A у сузір’ї Хамелеона. Нові зорі народжуються в барвистих хмарах газу та пилу, які видно на цьому знімку. Інфрачервоні спостереження, завдяки яким отримано це зображення, виявляють нові подробиці в ділянках зореутворення, які зазвичай закриті хмарами пилу. Зображення створено на основі даних, зібраних приймачем VIRCAM, який під’єднано до телескопа VISTA в обсерваторії Паранал ESO в Чилі. Спостереження виконано в рамках огляду VISIONS. Результати цього огляду дозволить астрономам краще зрозуміти, як утворюються зорі в цих оповитих пилом ділянках Всесвіту. Це зображення розміром 520 мільйонів пікселів можна розглянути докладніше за допомогою цієї масштабованої версії. Авторські права на зображення: ESO/Meingast та ін. Фото з сайту www.eso.org.

 

За п’ять років наукова група отримала понад мільйон зображень. Окремі зображення потім були складені разом у великі мозаїки, які є складовими атласу. Вони показують величезні космічні пейзажі. Ці докладні панорами містять темні плями пилу, світлі хмари, новонароджені зорі та віддалені зорі Молочного Шляху, що утворюють своєрідне тло зазначених панорам.

 

Оскільки ті самі ділянки дослідники спостерігали неодноразово, дані VISIONS також дозволять астрономам вивчити, як рухаються молоді зорі. «За допомогою VISIONS ми спостерігаємо за цими зорями-дитинчатами протягом кількох років, що дозволяє нам вимірювати їхній рух і дізнаватися, як вони залишають свої материнські хмари», — пояснив Жоао Алвес (João Alves), астроном Віденського університету та головний дослідник VISIONS. Таке завдання непросте, бо зміщення цих зір, якщо дивитися на них із Землі, таке ж мале, як ширина людської волосини, яку видно з відстані 10 кілометрів. Ці визначення руху зір доповнюють вимірювання, отримані місією Gaia («Гайя») Європейського космічного агентства у видимому діапазоні електромагнітних хвиль. Але в цьому діапазоні молоді зорі приховані товстими завісами пилу.

 

Атлас VISIONS зацікавить астрономів на довгі роки. «Тут є величезна довгострокова цінність для астрономічної спільноти, тому ESO керує відкритими оглядами, такими як VISIONS», — сказала Моніка Петр-Ґотценс (Monika Petr-Gotzens), астроном з ESO в Гархінзі, Німеччина, і співавтор дослідження. Крім того, VISIONS буде основою для майбутніх спостережень за допомогою інших телескопів, таких як Надзвичайно великий телескоп (Extremely Large Telescope,ELT) ESO, який зараз будують в Чилі. Він має стати до ладу наприкінці цього десятиліття. «ELT дозволить нам розглянути певні регіони з безпрецедентною деталізацією і ми зможемо побачити окремі зорі, які нині там формуються», — підсумував Майнґаст.

 

За інф. з сайту www.eso.org підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1