Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Дослідження пов’язує чорні діри з темною енергією

29 жовтня 2024

 

Майже 14 мільярдів років тому, на самому початку Великого Вибуху, таємнича енергія спонукала до експоненціального розширення Всесвіту, що зароджувався, і породила всю відому матерію. Так принаймні слідує із широко визнаної теорії інфляції (інфляційної космології).

 

Ця стародавня енергія мала головні риси темної енергії сучасного Всесвіту, яка досі є найбільшою загадкою щонайменше за одним об’єктивним стандартом: вона становить більшість — приблизно 70% — Всесвіту, але науковці не знають точно, що це так.

Докладніше:

Телескоп Gemini North захопив архіпелаг галактик, заплутаний у павутині темної матерії

24 жовтня 2024

Через сторіччя після того, як астрономи довели існування галактик за межами Молочного Шляху, величезні скупчення галактик відчиняють вікна до сучасних космічних питань.

 

 

100 років тому Едвін Габбл здобув переконливі докази існування інших галактик далеко за межами Молочного Шляху. Зображення, вміщене на початку цієї замітки, отримано за допомогою телескопа «Джеміні-Північ» (Gemini North), який разом зі своїм близнюком «Джеміні-Південь» становлять Міжнародну обсерваторію «Джеміні» (International Gemini Observatory). Нею керує Національна дослідницька лабораторія оптичної та інфрачервоної астрономії (National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory, NOIRLab) національного наукового фонду (National Science Foundation, NSF) США. Світлина показує частину величезного скупчення Персея, демонструючи його «острівні Всесвіти» у разючих подробицях. Спостереження за цими об’єктами дають змогу проливати світло не тільки на їхні індивідуальні характеристики, але й на такі космічні таємниці, як темна матерія.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 18 05 18mАстрономи за результатами спостережень з допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) та Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) з’ясували: зореутворення в дуже далекій галактиці MACS1149-JD1 розпочалося на несподівано ранній стадії — лише через 250 мільйонів років після Великого Вибух. У цій галактиці також виявлено кисень. Це найбільша відстань, на якій коли-небудь такий газ було виявлено у Всесвіті та найвіддаленіша галактика, яку коли-небудь спостерігала ALMA або VLT. Результати науковців оприлюднив журнал Nature 17 травня 2018 року.

 

Міжнародна група астрономів зареєструвала дуже слабке випромінювання, яке утворює іонізований кисень у галактиці MACS1149-JD1. Коли це інфрачервоне світло проникало крізь простір, розширення Всесвіту розтягувало його довжину хвилі. До моменту досягнення Землі вона стала у понад десять разів довшою, ніж початкова. Це випромінювання й виявили з допомогою ALMA. Науковці дійшли висновку, що воно виникло 13,3 мільярдів років тому (або через 500 мільйонів років після Великого Вибуху). Таке значення говорить про те, що виявлений кисень є найвіддаленішим, який коли-небудь спостерігали будь-яким телескопом. Наявність кисню є чітким знаком того, що в цій галактиці були більш ранні покоління зір.

 

news 18 05 18v

 

На зображенні, отриманому з допомогою Космічного телескопа імені Габбла, показано скупчення галактик MACS J1149.5+2223. На вставці — зображення дуже далекої галактики MACS1149-JD1 (такою вона була 13,3 мільярдів років тому), отримане ALMA. Розподіл в ній кисню показано червоним кольором. Фото з сайту www.eso.org.

 

«Я був дуже радий побачити сигнал від дуже далекого кисню в даних ALMA», — сказав Такуя Хашимото (Takuya Hashimoto), перший автор нової статті, дослідник з Університету Осака в Санжіо та Національної астрономічної обсерваторії Японії. «Це відкриття розширює кордони спостережуваного Всесвіту».

 

Окрім випромінювання кисню, зареєстрованого ALMA, Дуже великий телескоп виявив слабкий сигнал емісії водню. Відстань до галактики, яку визначили на підставі цього спостереження, відповідає відстані, встановленій зі спостережень кисню. У такий спосіб MACS1149-JD1 стала найвіддаленішою (серед нині відомих) галактикою з точним значенням відстані та найвіддаленішою галактикою, яку коли-небудь спостерігали з допомогою ALMA або VLT.

 

«Ми спостерігаємо цю галактику в той час, коли Всесвіту було лише 500 мільйонів років, але в ньому вже є населення зрілих зір», — пояснив Ніколас Лапорт (Nicolas Laporte), дослідник з Університетського коледжу Лондона (University College London, UCL) у Великобританії, другий автор статті в Nature. «Таким чином, ми можемо використовувати цю галактику для вивчення більш раннього, ще повністю невідомого періоду космічної історії».

 

Після Великого Вибуху Всесвіт не мав кисню; він утворився у процесі еволюції перших зір і був викинутий в космічний простір, коли ці зорі померли. Виявлення кисню в MACS1149-JD1 вказує на те, що ранні покоління зір вже сформовані й викидають кисень лише через 500 мільйонів років після початку Всесвіту.

 

Але коли відбулося таке раннє зореутворення? Щоб з’ясувати це, науковці реконструювали попередню історію MACS1149-JD1, використовуючи інфрачервоні дані, отримані Космічним телескопом імені Габбла та космічним телескопом «Спітцер» (Spitzer). Виявилося, спостережувану яскравість галактики добре пояснює модель, в якій початок утворення зір відповідає лише 250 мільйонам років після початку Всесвіту (це відповідає червоному зміщенню z близько 15).

 

Зрілий вік зір, виявлених в MACS1149-JD1, ставить питання про те, коли перші галактики виникли з повної темряви — ранньої епохи розвитку Всесвіту, яку астрономи романтично називають «космічний світанок». Встановивши вік MACS1149-JD1, наукова група фактично продемонструвала, що галактики існували раніше, ніж ті, які ми зараз можемо прямо виявити.

 

Річард Елліс (Richard Ellis), старший астроном в UCL та співавтор статті, робить висновок: «Визначення того, коли стався космічний світанок, схоже на Святий Грааль в космології та питанні формування галактик. З цими новими спостереженнями MACS1149-JD1 ми наближаємося до прямих спостережень за народженням світла перших зір! Оскільки ми всі зроблені з речовини, утвореної зорями, то це означає, що ми знаходимо своє власне походження».

 

За інф. з сайту www.eso.org підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1