Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Дослідження пов’язує чорні діри з темною енергією

29 жовтня 2024

 

Майже 14 мільярдів років тому, на самому початку Великого Вибуху, таємнича енергія спонукала до експоненціального розширення Всесвіту, що зароджувався, і породила всю відому матерію. Так принаймні слідує із широко визнаної теорії інфляції (інфляційної космології).

 

Ця стародавня енергія мала головні риси темної енергії сучасного Всесвіту, яка досі є найбільшою загадкою щонайменше за одним об’єктивним стандартом: вона становить більшість — приблизно 70% — Всесвіту, але науковці не знають точно, що це так.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 21 03 18mБлизько 70 000 років тому, коли на Землі вже була людина, маленька червона зоря наблизилася до Сонячної системи і спричинила своєю гравітацією збурення руху комет і астероїдів. Астрономи з Мадридського університету Комплутенсе та Кембриджського університету підтвердили, що рух деяких з цих об’єктів все ще визначає така взаємодія.

 

 

news 21 03 18 1v

 

Тоді, коли сучасні люди почали залишати Африку, а неандертальці жили на нашій планеті, зоря Шольця наближалася до Сонячної системи на відстань одного світлого року. Фото з сайту www.agenciasinc.es.

 

У той час, коли сучасні люди почали залишати Африку, а неандертальці жили на нашій планеті, зоря Шольця — названа на честь німецького астронома, який її відкрив, — наближалася до Сонячної системи на відстань одного світлого року. Нині відстань до неї становить майже 20 світлових років, але 70 тисяч років тому вона ввійшла в хмару Оорта, резервуар транснептунівських об’єктів, розташованих на межі Сонячної системи.

 

Це відкриття зробила в 2015 році група астрономів на чолі з професором Еріком Мамажеком (Eric Mamajek) з університету Рочестера в США. Особливості зоряної зустрічі, найближчої з досі встановлених, були оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

 

Тепер два астрономи Мадридського університету Комплутенс, брати Карлос і Рауль де ла Фуенте Маркос разом з Сверре Дж. Аарсте (Sverre J. Aarseth) з Кембриджського університету (Великобританія), проаналізувавши вперше майже 340 об’єктів Сонячної системи з гіперболічними орбітами (дуже відкриті V-подібні, а не типові еліптичні), виявили, що траєкторії деяких з них досі є наслідком проходження зорі Шольця.

 

«Використовуючи чисельне моделювання, ми розрахували радіанти або позиції на небесній сфері, з яких приходять всі ці об’єкти з гіперболічними орбітами», — пояснив Карлос де ла Фуєнте Маркос, який разом з іншими співавторами оприлюднив результати в журналі «Щомісячні повідомлення Королівського астрономічного товариства» (Monthly Notices of the Royal Astronomical Society).

 

«У принципі», додає він, «можна було б очікувати, що ці позиції будуть рівномірно розподілені в небі, особливо якщо такі об’єкти походять з хмари Оорта, однак, ми знайшли зовсім інше: статистично істотне скупчення радіантів. Їхня явно виражена концентрація з проекцією в напрямку сузір’я Близнюків є прийнятною для випадку тісної зустрічі із зорею Шольця».

 

Той момент, коли ця зоря пройшла поруч з нами, і її позиція на той час, збігаються з даними нового дослідження, а також з результатами Мамажека і його команди. «Це може бути випадковим, але малоймовірно, щоб збіг був одночасним як в місцеположенні, так і в часі», — сказав Де ла Фуєнте Маркос. Він також зазначив: їхні моделювання показують, що зоря Шольця наближалася на меншу, ніж 0,6 світлових років (у дослідженні 2015 р. її визначали як нижню межу), відстань.

 

Зіткнення із зорею 70 000 років тому «відчули» тільки ті об’єкти Сонячної системи, які були тоді найближче до неї. «Наприклад, радіант відомого міжзоряного астероїда Оумуамуа лежить в сузір’ї Ліри, дуже далеко від Близнюків, тому він не належить до виявленої концентрації», — сказав Де ла Фуєнте Маркос. Він впевнений — нові дослідження та спостереження підтвердять думку про те, що зоря пройшла близько від нас відносно недавно.

 

news 21 03 18 2v

 

Уявлення художника про зорю Шольця та її коричневого карликового супутника (на передньому плані) під час їхнього проходження повз Сонячну систему 70 тисяч років тому. Нині ці зорі перебувають на відстані приблизно 20 світлових років від нас. Сонце показано ліворуч у вигляді яскравої зорі-цятки. Фото з сайту www.agenciasinc.es.

 

Зоря Шольця насправді є подвійною зоряною системою. Її утворює маленький червоний карлик, маса якого становить близько 9% маси Сонця. Навколо нього обертається менш яскравіший коричневий карлик. Цілком імовірно, що наші предки бачили слабке червоне світло цієї зорі на нічному небі.

 

За інф. з сайту www.agenciasinc.es підготував Іван Крячко

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1