Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Лабораторія космічних досліджень Ужгородського національного університету

 

Історія Лабораторії космічних дослідженьУжгородського університету розпочалася 6 жовтня 1957 р., коли на пункті візуальних спостережень штучних супутників Землі (ШСЗ) в Ужгороді спостерігали уперше такий об’єкт — перший ШСЗ, запущений за два дні до того, 4 жовтня. Так в Ужгороді виникла станцій візуальних спостережень супутників, яку вже за рік оснастили спеціальною камерою для виконання точних фотографічних спостережень штучних космічних об’єктів. Ужгородська станція увійшла до глобальної мережі станцій оптичних спостережень ШСЗ.

 

У 1969 р. на базі цієї станції було відкрито Лабораторію космічних досліджень (ЛКД) як один із підрозділів науково-дослідної лабораторії фізичної електроніки Ужгородського університету. ЛКД виконувала позиційні спостереження низько-й високоорбітальних супутників, електрофотометрію, колориметрію та лазерну далекометрію ШСЗ.На підставі результатів цих спостережень, особливо аналізу кривих блиску ШСЗ, вдалося вирішити завдання з розпізнавання космічних об’єктів.

 

Нині фахівці Лабораторії космічних досліджень основну увагу приділяють позиційним спостереженням геостаціонарних об’єктів і фотографуванню низькоорбітальних ШСЗ. Також виконують дослідження впливу атмосфери Землі на результати оптичних фотографічних, лазерних та радіодалекомірних спостережень штучних космічних об’єктів.

 

За інф. з сайту Ужгородського національного університету

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1