Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Миколаївська астрономічна обсерваторія

 

 

Миколаївська астрономічна обсерваторія є однією з найстаріших обсерваторій південно-східної Європи. Її заснував у 1821 р. адмірал Олексій Грейг, а проект будівлі обсерваторії розробив архітектор Чорноморського адміралтейства Федір Вунша.

 

Обсерваторію створювали для потреб Чорноморського флоту (забезпечення флоту точним часом, морехідними картами тощо). Також тут налагоджували навігаційні прилади та навчали штурманів астрономічним методам орієнтування. Першим директором обсерваторії був Карл Кнорре, який обіймав цю посаду протягом 50 років.

 

Як самостійна наукова установа Миколаївська астрономічна обсерваторія існує з 1992 р., а з 2002 р. їй надано статус науково-дослідного інституту.

 

У музеї обсерваторії зберігається унікальна колекція астрономічних приладів та інструментів: меридіанне коло і переносний вертикальний круг фірми Репсольда, колекція астрономічних годинників XVIII—XIX ст., астрономічні книги XVII—XIX ст., а також десятки  інших експонатів. У 2007 році МАО включена до списку світової спадщини ЮНЕСКО.

 

Миколаївська астрономічна обсерваторія є історичним і науковим надбанням України, що не має аналогів в нашій країні. Ця наукова установа міститься в Миколаєві по вулиці Обсерваторній, 1-а.

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1