Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Дослідження пов’язує чорні діри з темною енергією

29 жовтня 2024

 

Майже 14 мільярдів років тому, на самому початку Великого Вибуху, таємнича енергія спонукала до експоненціального розширення Всесвіту, що зароджувався, і породила всю відому матерію. Так принаймні слідує із широко визнаної теорії інфляції (інфляційної космології).

 

Ця стародавня енергія мала головні риси темної енергії сучасного Всесвіту, яка досі є найбільшою загадкою щонайменше за одним об’єктивним стандартом: вона становить більшість — приблизно 70% — Всесвіту, але науковці не знають точно, що це так.

Докладніше:

Телескоп Gemini North захопив архіпелаг галактик, заплутаний у павутині темної матерії

24 жовтня 2024

Через сторіччя після того, як астрономи довели існування галактик за межами Молочного Шляху, величезні скупчення галактик відчиняють вікна до сучасних космічних питань.

 

 

100 років тому Едвін Габбл здобув переконливі докази існування інших галактик далеко за межами Молочного Шляху. Зображення, вміщене на початку цієї замітки, отримано за допомогою телескопа «Джеміні-Північ» (Gemini North), який разом зі своїм близнюком «Джеміні-Південь» становлять Міжнародну обсерваторію «Джеміні» (International Gemini Observatory). Нею керує Національна дослідницька лабораторія оптичної та інфрачервоної астрономії (National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory, NOIRLab) національного наукового фонду (National Science Foundation, NSF) США. Світлина показує частину величезного скупчення Персея, демонструючи його «острівні Всесвіти» у разючих подробицях. Спостереження за цими об’єктами дають змогу проливати світло не тільки на їхні індивідуальні характеристики, але й на такі космічні таємниці, як темна матерія.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Миколаївська астрономічна обсерваторія

 

 

Миколаївська астрономічна обсерваторія є однією з найстаріших обсерваторій південно-східної Європи. Її заснував у 1821 р. адмірал Олексій Грейг, а проект будівлі обсерваторії розробив архітектор Чорноморського адміралтейства Федір Вунша.

 

Обсерваторію створювали для потреб Чорноморського флоту (забезпечення флоту точним часом, морехідними картами тощо). Також тут налагоджували навігаційні прилади та навчали штурманів астрономічним методам орієнтування. Першим директором обсерваторії був Карл Кнорре, який обіймав цю посаду протягом 50 років.

 

Як самостійна наукова установа Миколаївська астрономічна обсерваторія існує з 1992 р., а з 2002 р. їй надано статус науково-дослідного інституту.

 

У музеї обсерваторії зберігається унікальна колекція астрономічних приладів та інструментів: меридіанне коло і переносний вертикальний круг фірми Репсольда, колекція астрономічних годинників XVIII—XIX ст., астрономічні книги XVII—XIX ст., а також десятки  інших експонатів. У 2007 році МАО включена до списку світової спадщини ЮНЕСКО.

 

Миколаївська астрономічна обсерваторія є історичним і науковим надбанням України, що не має аналогів в нашій країні. Ця наукова установа міститься в Миколаєві по вулиці Обсерваторній, 1-а.

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1