Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про астрономічну обсерваторію Роке де лос Мучачос

 

 

Астрономічну обсерваторію на острові Ла-Пальма офіційно відкрито в 1985 р. Її назва походить від назви найвищої вершини острова Роке де лос Мучачос. Обсерваторія належить Канарському інституту астрофізики, який входить до складу Північної європейської обсерваторії. Цю міжнародну наукову організацію заснували Іспанія, Великобританія, Данія і Швеція. Пізніше до них приєдналися кілька європейських країн (Німеччина, Італія, Ісландія, Нідерланди, Норвегія, Фінляндія), а також США.

 

Астрономічну обсерваторію Роке де лос Мучачос на острові Ла-Пальма обладнано низкою телескопів, серед яких Телескоп Вільяма Гершеля (поперечник дзеркала 4,2 м), італійський національний Телескоп Галілео (3,58 м), Північний оптичний телескоп (2,56 м). Тут встановлено метровий Шведський сонячний телескоп з адаптивною оптикою (дає зображення поверхні Сонця найвищої роздільної здатності), а також Ліверпульский телескоп (2,0 м) — відомий телескоп-робот, який використовують і для цілей освіти. 1979 р. на о. Ла-Пальма було перенесено телескоп ім. Ісаака Ньютона Гринвіцької обсерваторії, який до того перебував у Герстмонсо (Англія).

 

O del Roque de los Muchacho

 

Вигляд обсерваторії Роке де лос Мучачос на заході Сонця. Фото з сайту www.astrolapalma.com.

 

2007 р. в обсерваторії Роке де лос Мучачос став до ладу Великий канарський телескоп з діаметром дзеркала 10,4 м — нині найбільший у світі.

 

Дуже хороший астроклімат дозволяє астрономічній обсерваторії Роке де лос Мучачос на острові Ла-Пальма виконувати якісні спостереження Сонця, небесних тіл Сонячної системи, галактичних і позагалактичних об’єктів.

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1