Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зображення Сонця з високою роздільною здатністю показують, як спалахи впливають на його атмосферу

20 жовтня 2024

 

Сонячні спалахи — це дивовижна річ, яка має глибокий вплив на те, що астрономи називають «космічною погодою». Ці події змінюються залежно від 11-річного циклу активності Сонця, вивільняючи в космос величезну кількість випромінювання в усьому електромагнітному спектрі (від ультрафіолетового до рентгенівського). Наслідки спалахів земляни спостерігають з незапам’ятних часів, зокрема полярні сяйва у високих широтах, але предметом вивчення та прогнозування вони є лише близько півтора століття. Однак про ці драматичні події науковці ще багато чого не знають.

Докладніше:

Астрономи виявили, що дані від «Вебба» суперечать моделям реіонізації

11 жовтня 2024

 

Реіонізація — це критичний період, коли перші зорі та галактики змінили фізичну структуру свого довкілля, а згодом і всього Всесвіту. Загальноприйняті теорії стверджують, що ця епоха закінчилася приблизно через 1 мільярд років після Великого Вибуху. Однак, якщо розрахувати цю віху за допомогою даних спостережень космічного телескопа Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), реіонізація завершилася б принаймні на 350 мільйонів років раніше, ніж очікували досі астрономи. Про це йдеться в новій статті, опублікованій у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про астрономічну обсерваторію Роке де лос Мучачос

 

 

Астрономічну обсерваторію на острові Ла-Пальма офіційно відкрито в 1985 р. Її назва походить від назви найвищої вершини острова Роке де лос Мучачос. Обсерваторія належить Канарському інституту астрофізики, який входить до складу Північної європейської обсерваторії. Цю міжнародну наукову організацію заснували Іспанія, Великобританія, Данія і Швеція. Пізніше до них приєдналися кілька європейських країн (Німеччина, Італія, Ісландія, Нідерланди, Норвегія, Фінляндія), а також США.

 

Астрономічну обсерваторію Роке де лос Мучачос на острові Ла-Пальма обладнано низкою телескопів, серед яких Телескоп Вільяма Гершеля (поперечник дзеркала 4,2 м), італійський національний Телескоп Галілео (3,58 м), Північний оптичний телескоп (2,56 м). Тут встановлено метровий Шведський сонячний телескоп з адаптивною оптикою (дає зображення поверхні Сонця найвищої роздільної здатності), а також Ліверпульский телескоп (2,0 м) — відомий телескоп-робот, який використовують і для цілей освіти. 1979 р. на о. Ла-Пальма було перенесено телескоп ім. Ісаака Ньютона Гринвіцької обсерваторії, який до того перебував у Герстмонсо (Англія).

 

O del Roque de los Muchacho

 

Вигляд обсерваторії Роке де лос Мучачос на заході Сонця. Фото з сайту www.astrolapalma.com.

 

2007 р. в обсерваторії Роке де лос Мучачос став до ладу Великий канарський телескоп з діаметром дзеркала 10,4 м — нині найбільший у світі.

 

Дуже хороший астроклімат дозволяє астрономічній обсерваторії Роке де лос Мучачос на острові Ла-Пальма виконувати якісні спостереження Сонця, небесних тіл Сонячної системи, галактичних і позагалактичних об’єктів.

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1