Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про астрономічну обсерваторію Роке де лос Мучачос

 

 

Астрономічну обсерваторію на острові Ла-Пальма офіційно відкрито в 1985 р. Її назва походить від назви найвищої вершини острова Роке де лос Мучачос. Обсерваторія належить Канарському інституту астрофізики, який входить до складу Північної європейської обсерваторії. Цю міжнародну наукову організацію заснували Іспанія, Великобританія, Данія і Швеція. Пізніше до них приєдналися кілька європейських країн (Німеччина, Італія, Ісландія, Нідерланди, Норвегія, Фінляндія), а також США.

 

Астрономічну обсерваторію Роке де лос Мучачос на острові Ла-Пальма обладнано низкою телескопів, серед яких Телескоп Вільяма Гершеля (поперечник дзеркала 4,2 м), італійський національний Телескоп Галілео (3,58 м), Північний оптичний телескоп (2,56 м). Тут встановлено метровий Шведський сонячний телескоп з адаптивною оптикою (дає зображення поверхні Сонця найвищої роздільної здатності), а також Ліверпульский телескоп (2,0 м) — відомий телескоп-робот, який використовують і для цілей освіти. 1979 р. на о. Ла-Пальма було перенесено телескоп ім. Ісаака Ньютона Гринвіцької обсерваторії, який до того перебував у Герстмонсо (Англія).

 

O del Roque de los Muchacho

 

Вигляд обсерваторії Роке де лос Мучачос на заході Сонця. Фото з сайту www.astrolapalma.com.

 

2007 р. в обсерваторії Роке де лос Мучачос став до ладу Великий канарський телескоп з діаметром дзеркала 10,4 м — нині найбільший у світі.

 

Дуже хороший астроклімат дозволяє астрономічній обсерваторії Роке де лос Мучачос на острові Ла-Пальма виконувати якісні спостереження Сонця, небесних тіл Сонячної системи, галактичних і позагалактичних об’єктів.

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1